Latająca taksówka coraz bliżej

latające Audi © Audi

Udostępnij:

O pomyśle latającej taksówki słyszeliśmy już nie raz. Jak na razie jednak wciąż tego typu pomysły znajdują się w fazie koncepcyjnej i co najwyżej prototypów. Być może jednak właśnie coś drgnęło w tej kwestii.

Podczas odbywającego się w Amsterdamie Drone Week, firmy Audi, Airbus i Italdesign po raz pierwszy przedstawiły jeżdżący i latający prototyp pojazdu Pop.Up Next. Innowacyjna koncepcja latającej taksówki jest połączeniem autonomicznego samochodu elektrycznego i pasażerskiego drona. Podczas pierwszego publicznego lotu testowego, moduł latający precyzyjnie umieścił kapsułę pasażerską na module stojącym na ziemi, który następnie sterowany autonomicznie odjechał z placu testowego. To cały czas tylko model w skali 1:4, ale Audi planuje, że już w następnej dekadzie klienci w dużych aglomeracjach miejskich będą mogli korzystać z wygodnej i wydajnej usługi latającej taksówki w trybie tzw. operacji multimodalnych – zarówno w powietrzu, jak i na ziemi.Nadchodzi czas latających taksówek – jesteśmy w Audi co do tego przekonani – powiedział Bernd Martens, członek zarządu Audi ds. zaopatrzenia i IT oraz prezes spółki-córki Audi, Italdesign. – Coraz więcej ludzi przeprowadza się do miast i ci ludzi, dzięki automatyzacji może być bardziej mobilna. W przyszłości seniorzy, dzieci, czy osoby bez prawa jazdy będą chciały korzystać z wygodnych taksówek-robotów. Jeśli uda się nam inteligentnie podzielić ruch pomiędzy drogi, a przestrzeń powietrzną, skorzystają z tego zarówno ludzie, jak i organizmy miejskie.

By przekonać się jak może wyglądać tego typu usługa „na żądanie”, Audi we współpracy ze spółką-córką Airbusa firmą Voom prowadzi testy w Ameryce Południowej. Klienci w Mexico City albo w Sao Paulo rezerwują lot helikopterem, a Audi podstawia samochód gotów zawieźć lub przywieźć ich z lądowiska.

Usługa taka jak ta pomaga nam lepiej zrozumieć potrzeby naszych klientów. W przyszłości bowiem idea latających taksówek trafi do szerokiego grona mieszkańców miast. Dzięki pojazdowi Pop.Up Next badamy jednocześnie granice tego, co jest technicznie możliwe. Kolejnym krokiem na tej drodze będzie stworzenie pełnowymiarowego prototypu zdolnego zarówno do jazdy, jak i do lotu – dodaje Bernd Martens.Oprócz powyższego przedsięwzięcia, Audi wspiera również funkcjonujący w Ingolstadt projekt latającej taksówki – Urban Air Mobility. Inicjatywa ta na terenie zakładów produkcyjnych Audi przygotowuje test latającej taksówki. Jest też elementem wspólnego projektu Unii Europejskiej przygotowanego w ramach Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego na rzecz Inteligentnych Miast i Społeczności. Celem projektu jest przekonanie opinii publicznej co do korzyści płynących z wykorzystywania nowoczesnych technologii oraz udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące technik funkcjonowania akumulatorów, regulacji prawnych, certyfikacji i infrastruktury.

Źródło: Audi

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również