Latające kombinezony usprawnią miejski ruch?

Eos

Choć idea latających ludzi dzięki specjalnym kombinezonom nie jest niczym nowym, i pracują nad nimi różne firmy, to jednak wciąż nie udało się wprowadzić do masowej produkcji tego typu rozwiązań. Kolejny krok w celu przybliżenia tej formy transportu miejskiego wykonały firmy Eos oraz Gravity Industries przentując swój wynalazek o nazwie Jet Suit.

Stworzony przez nich odrzutowy kombinezon składa się z licznych elementów wytworzonych za pomocą technologii druku 3D, specjalnej elektroniki oraz pięciu silników. Wszystkie elementy kombinezonu zostały opracowane specjalnie pod kątem możliwości poruszania się w chmurach. Układ napędowy ma całkiem sporą moc, bo aż 1000 KM. Według producenta pozwoli to rozwinąć prędkość lotu ponad 70 km/h i wznieść się na wysokość ok. 3,5 km.

Eos i Gravity wspólnie pracują teraz nad optymalizacją kombinezonu lotniczego w oparciu o dalsze ulepszenia konstrukcji poszczególnych komponentów. W ten sposób np. prowadnice przewodów oraz obudowy elektroniki i akumulatora zostały wykonane przy użyciu technologii polimerowej przez firmę Eos. Do mocowania ramienia i sterowania dociskiem zastosowano natomiast technologię metalową. W trakcie wspólnych prac udało się osiągnąć znaczące oszczędności i redukcję masy w przypadku np. zastąpienia tytanowego ramienia aluminiowym.

W ramach dostosowania projektu do wymagań udało się także zmiejszyć liczba użytych elementów. W tym samym czasie zmniejszono liczbę łączników, a tym samym ryzyko awarii. Nowa bioniczna konstrukcja pozwala również na lekką konstrukcję połączenia. Wszystko to prowadzi dodatkowo do uproszczonego montażu całości, co może przełożyć się na finalną cenę latającego kombinezonu.

Firmy nie podają jednak na razie, kiedy ich rozwiązanie mogłoby trafić do komercyjnego użytku. My natomiast już się zastanawiamy, czy do lotu w takim kombinezonie niezbędne będą jakiekolwiek uprawnienia lotnicze.

Źródło: Eos

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę