LED-y dużą szansą dla UE

LED-y dużą szansą dla UE Pixabay

Według szacunków na terenie UE oświetlenie odpowiada za ok. 10% zużycia elektryczności. Badania przeprowadzone przez firmę Signify (Euronext: Light), światowego lidera branży oświetleniowej, pokazują, że zastąpienie konwencjonalnych źródeł światła oświetleniem LED może w znaczny sposób przyczynić się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. w Unii Europejskiej. Przejście na tę technologię pomoże ponadto 27 krajom członkowskim w spełnieniu założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Zastąpienie 2,3 mld konwencjonalnych opraw oświetleniowych stosowanych w UE oświetleniem LED pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 50,9 mln ton. Tyle dwutlenku węgla mniej więcej w ciągu roku jest pochłaniane przez 2,3 mld drzew, które mogłyby stanowić las większy niż terytorium Wielkiej Brytanii. Oszczędność prądu wyniosłaby wówczas 188,5 TWh, co stanowi równowartość corocznego zużycia prądu w 51,8 mln gospodarstw domowych, czyli ponad jednej czwartej wszystkich gospodarstw domowych w UE. Dzięki temu na przestrzeni roku możliwe jest zaoszczędzenie w 27 krajach członkowskich 40 mld euro na kosztach energii. Ponadto na każdy milion euro zainwestowany w renowacje energetyczne budynków w UE powstaje średnio 18 miejsc pracy.

Modernizacja profesjonalnego oświetlenia, obejmującego systemy oświetleniowe w biurach i kompleksach przemysłowych, na drogach i w parkach, a także w sklepach i hotelach, może ograniczyć emisję CO2 nawet o 42 mln ton. Ponadto jest to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów renowacji budynków, pozwalający na największe oszczędności prądu spośród wszystkich technologii. Co więcej,wymiana oświetleniaw budynkach mieszkalnych w UE pozwoliłaby na ograniczenie emisji CO2 o 8,9 mln ton rocznie. Największy potencjał oszczędności znajduje się w segmencie oświetlenia profesjonalnego, dlatego firma Signify zachęca Unię Europejską do ponad dwukrotnego zwiększenia tempa renowacji budynków, do 3% rocznie, oraz przejścia na inteligentne oświetlenie LED. Działania te powinny być opatrzone kampanią informacyjną skierowaną do konsumentów na terenie całej UE, która miałaby na celu wyjaśnienie środowiskowych i ekonomicznych korzyści płynących z zastosowania oświetlenia LED w gospodarstwach domowych.
 
Przejście na oświetlenie LED jest zgodne ze stanowiskiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). W niedawno opublikowanym raporcie „NetZero by 2050” rekomenduje ona, aby sprzedaż źródeł światła LED stanowiła 100% we wszystkich regionach świata do 2025 r., oraz wskazuje, by przestrzeganiu minimalnych norm wydajności energetycznej towarzyszyło wprowadzenie inteligentnych metod sterowania urządzeniami.
 
Potrzeba podjęcia działań w celu ochrony klimatu stała się jeszcze ważniejsza w ciągu ostatniego roku – powiedział Harry Verhaar, dyrektor ds. global public & government affairs w Signify. – Nasze badania pokazują, że przejście na zintegrowane systemy oświetleniowe to znakomita okazja dla UE, aby zrealizować cele w zakresie redukcji emisji i stymulować gospodarki poszczególnych krajów. Kluczem do osiągnięcia tego scenariusza jest przyspieszenie tempa renowacji budynków do 3% rocznie. Początkowe nakłady inwestycyjne związane z przejściem na oświetlenie LED zwrócą się w ciągu niecałych dwóch lat. To proste i efektywne rozwiązanie dla całej naszej planety, cyfrowej przyszłości Europy oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Źródło: Signify

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę