Leszek Kołdys, Farnell: W jakim kierunku zmierza elektronika przemysłowa

komputer, elektronika, elektryk © Pixabay - jarmoluk

Udostępnij:

Branża elektroniki przemysłowej nie funkcjonuje w oderwaniu od globalnych trendów obserwowanych w przemyśle czy wymagań stawianych elektronice użytkowej – mówi Leszek Kołdys, Key Account Manager w firmie Farnell.

A te mogą być różne w zależności od kontynentu, kraju, rejonu czy danej branży. Upraszczając jednak, np. w sektorze automotive wyraźnie można dostrzec dwa trendy. Pierwszym jest pęd technologiczny zmierzający nie tylko do tego, by samochód służył do sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się, ale także, by zapewniał użytkownikom dostęp do rozrywki, informacji i komunikacji z otoczeniem. Samochód obecnie mówi: "jesteś zmęczony, zrób sobie przerwę", myśli za kierowcę, hamuje i parkuje.

Drugim trendem jest oczywiście dążenie do uzyskania efektywnych napędów hybrydowych i akumulatorowych. Oba kierunki są możliwie do realizacji, m.in. dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu możliwości istniejących produktów elektronicznych bądź opracowaniu zupełnie nowych produktów i oprogramowania.


Farnell wspiera swoich klientów i posiada dedykowane rozwiązania na każdym etapie życia produktów. Obszar prototypowania, nie tylko w branży automotiwe, od zawsze jednak był i długo będzie jednym z głównych obszarów naszej działalności. Szybki dostęp do szerokiego asortymentu produktów, podzespołów, narzędzi czy przyrządów pomiarowych doceniają zarówno inżynierowie, jak i kierownicy projektów.

Nowe technologie powinny się obecnie kojarzyć również z AI (Artificial Intelligence) oraz IoT (Internet of Things). Jeszcze niedawno jedynym "czujnikiem" w domu był pies lub ewentualnie sąsiad... Obecnie brama garażowa otwiera się sama, dom utrzymuje zadaną temperaturę i wilgotność powietrza, a system audio i TV rozpoznaje głos. Technlogia rozpoznawania twarzy, wieku i nastroju jest dostępna za 300 zł.

W przemyśle produkcyjnym, automatyce budynkowej, logistyce, sposobie funkjonowania całych miast analiza bardzo duzej ilości danych pozwoli przewidywać potrzeby i zachowania użytkowników oszczędzając czas, energię,zasoby. Podniesie produktywność, efektywność i elastyczność w sferze produkcyjnej i usługowej. Jednak kwestia bezpieczeństwa zbieranych danych, ich przetwarzania i wykorzystywania stanowi obecnie największe wyzwanie podczas projektowania rozwiązań IoT. Być może dlatego co druga firma deklaruje dużą niepewność prowadzonych projektów,a jedynie 10% wierzy w swój sukces rynkowy.


TOP w kategorii


#Ludzie i komentarze

Farnell Farnell element14 elektronikaDla twórców oraz startupów Farnell oferuje wsparcie i możliwość współpracy na preferencyjnych warunkach. Blisko 50% firm z sektora IoT korzysta z komputerów jednopłytowych, a 20% z zestawów rozwojowych, skracając tym samym czas wprowadzenia produktów na rynek, minimalizując koszty i ryzyko projektów. W obu przypadkach najszerszą w Polsce ofertę i udział w rynku posiada właśnie Farnell.

Mówiąc o IoT czy AI nie sposób nie wspomnieć o technologii 5G, która obok wspomnianych zapowiada ogromny postęp w medycynie, automatyzacji, robotyzacji czy diagnostyce przemysłowej. Czy to rewolucja? Nie sądzę. Myślę jednak, że w branży elektronicznej to ewolucja czyni rewolucję. Nie byłoby 5G w 2019 r., gdyby nie 100 razy wolniejsze 4G w 2009 r. lub kolejne 300 razy wolniejsze 3G w roku 2001.

Jestem przekonany, że już trwają prace nad standardem 6G. W elektronice jak w mało której branży zmiany dzieją się szybko. Oczywiście można się spodziewać, że 5G moco ożywi sektor urządzeń mobilnych, który ma jeszcze większy wpływ na branżę elektroniczną niż branża automotive.

Udostępnij:

Drukuj

etAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również