Leszek Kołdys, Farnell: W jakim kierunku zmierza elektronika przemysłowa

Pixabay - jarmoluk

Branża elektroniki przemysłowej nie funkcjonuje w oderwaniu od globalnych trendów obserwowanych w przemyśle czy wymagań stawianych elektronice użytkowej – mówi Leszek Kołdys, Key Account Manager w firmie Farnell.

A te mogą być różne w zależności od kontynentu, kraju, rejonu czy danej branży. Upraszczając jednak, np. w sektorze automotive wyraźnie można dostrzec dwa trendy. Pierwszym jest pęd technologiczny zmierzający nie tylko do tego, by samochód służył do sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się, ale także, by zapewniał użytkownikom dostęp do rozrywki, informacji i komunikacji z otoczeniem. Samochód obecnie mówi: "jesteś zmęczony, zrób sobie przerwę", myśli za kierowcę, hamuje i parkuje.

Drugim trendem jest oczywiście dążenie do uzyskania efektywnych napędów hybrydowych i akumulatorowych. Oba kierunki są możliwie do realizacji, m.in. dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu możliwości istniejących produktów elektronicznych bądź opracowaniu zupełnie nowych produktów i oprogramowania.

Farnell wspiera swoich klientów i posiada dedykowane rozwiązania na każdym etapie życia produktów. Obszar prototypowania, nie tylko w branży automotiwe, od zawsze jednak był i długo będzie jednym z głównych obszarów naszej działalności. Szybki dostęp do szerokiego asortymentu produktów, podzespołów, narzędzi czy przyrządów pomiarowych doceniają zarówno inżynierowie, jak i kierownicy projektów.

Nowe technologie powinny się obecnie kojarzyć również z AI (Artificial Intelligence) oraz IoT (Internet of Things). Jeszcze niedawno jedynym "czujnikiem" w domu był pies lub ewentualnie sąsiad... Obecnie brama garażowa otwiera się sama, dom utrzymuje zadaną temperaturę i wilgotność powietrza, a system audio i TV rozpoznaje głos. Technlogia rozpoznawania twarzy, wieku i nastroju jest dostępna za 300 zł.

W przemyśle produkcyjnym, automatyce budynkowej, logistyce, sposobie funkjonowania całych miast analiza bardzo duzej ilości danych pozwoli przewidywać potrzeby i zachowania użytkowników oszczędzając czas, energię,zasoby. Podniesie produktywność, efektywność i elastyczność w sferze produkcyjnej i usługowej. Jednak kwestia bezpieczeństwa zbieranych danych, ich przetwarzania i wykorzystywania stanowi obecnie największe wyzwanie podczas projektowania rozwiązań IoT. Być może dlatego co druga firma deklaruje dużą niepewność prowadzonych projektów,a jedynie 10% wierzy w swój sukces rynkowy.

Dla twórców oraz startupów Farnell oferuje wsparcie i możliwość współpracy na preferencyjnych warunkach. Blisko 50% firm z sektora IoT korzysta z komputerów jednopłytowych, a 20% z zestawów rozwojowych, skracając tym samym czas wprowadzenia produktów na rynek, minimalizując koszty i ryzyko projektów. W obu przypadkach najszerszą w Polsce ofertę i udział w rynku posiada właśnie Farnell.

Mówiąc o IoT czy AI nie sposób nie wspomnieć o technologii 5G, która obok wspomnianych zapowiada ogromny postęp w medycynie, automatyzacji, robotyzacji czy diagnostyce przemysłowej. Czy to rewolucja? Nie sądzę. Myślę jednak, że w branży elektronicznej to ewolucja czyni rewolucję. Nie byłoby 5G w 2019 r., gdyby nie 100 razy wolniejsze 4G w 2009 r. lub kolejne 300 razy wolniejsze 3G w roku 2001.

Jestem przekonany, że już trwają prace nad standardem 6G. W elektronice jak w mało której branży zmiany dzieją się szybko. Oczywiście można się spodziewać, że 5G moco ożywi sektor urządzeń mobilnych, który ma jeszcze większy wpływ na branżę elektroniczną niż branża automotive.

Uważam, że rynek elektroniczny w Polsce stwarza wiele szans i możliwości, które należy wykorzystać. Projekty elektroniczne z Farnellem obecnie są łatwiejsze do realizacji niż nieco ponad 10 lat temu, kiedy pojawiliśmy się na rynku polskim. Nasz magazyn urósł znacząco, a w niedługim czasie podwoi swoje możliwości. Młodym specjalistom oferujemy bezpłatny dostęp do wiedzy, również w formie społeczności internetowej jak np. element14 Community czy hackster.io.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę