Małe firmy stawiają na outsourcing programistów

it, programista, android, © Oferteo.pl

Udostępnij:

Według analityków rynku pracy brakuje około 50 tysięcy specjalistów IT. Wielu mniejszych firm nie stać na zatrudnienie programisty, stąd też zlecają różnego rodzaju zadania podmiotom zewnętrznym. Serwis Oferteo.pl sprawdził, jakich usług dotyczy to najczęściej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego spada liczba studentów, którzy rozpoczynają naukę na kierunkach informatycznych. Jeszcze w 2006 roku było ich nieco ponad 100 tysięcy. W 2017 roku już o 25 tysięcy mniej.Tymczasem zapotrzebowanie na programistów będzie stale rosło. Według opracowania Burning Glass umiejętność kodowania będzie kluczowa nie tylko w branży IT, ale również w analityce i pracy na bazach danych, w działalności naukowej, zawodach technicznych, a nawet w sztuce. Liczba zawodów, w których konieczna jest znajomość programowania, rośnie o 12% szybciej niż średnia rynkowa.

Według danych portalu wynagrodzenia.pl, pochodzących z narzędzia Moja Płaca, mediana całkowitych wynagrodzeń brutto programistów specjalizujących się w konkretnych obszarach wygląda następująco:

  • programista .NET – 6800 zł
  • programista aplikacji mobilnych – 6266 zł
  • programista baz danych – 7200 zł
  • programista C/C++ – 7169 zł
  • programista Perl – 7363 zł
  • programista PHP – 5495 zł
  • programista Ruby – 6828 zł

 

Małe firmy często zamiast zatrudniać etatowego programistę wolą w razie potrzeby zlecać do wykonania konkretne prace zewnętrznym specjalistom. Według analizy serwisu Oferteo.pl, łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, zlecenia tego typu najczęściej dotyczą stworzenia dedykowanego oprogramowania (46%) odpowiadającego biznesowym potrzebom. Przedsiębiorstwa znacznie rzadziej pytają o stworzenie aplikacji mobilnych (12%), strony www (9%), baz danych (3%) czy dedykowanej gry (3%).

W przypadku prac nad dedykowanym oprogramowaniem najczęściej zlecane jest stworzenie odpowiedniego produktu od podstaw, czego oczekiwało 60% firm korzystających z Oferteo.pl. W przypadku zleceń na aplikacje mobilne firmy częściej potrzebowały produktu dostosowanego do systemu Android (61%) niż do iOS (39%).

Firmom poszukującym usług programistów zazwyczaj bardzo zależy na czasie. Aż 57% z nich zadeklarowało, że oczekuje realizacji zlecenia jak najszybciej, a 16% wskazywało, że może zaczekać na nią nie dłużej niż miesiąc.

– Firmy powinny planować z odpowiednim wyprzedzeniem wszelkie prace związane z obszarem IT – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Programiści często świadczą usługi na rzecz wielu podmiotów i nie zawsze są dostępni w oczekiwanym przez firmę terminie. 15% badanych wzięło to pod uwagę i zadeklarowało, że dostosuje się do wolnych terminów wykonawców. 

Źródło: Oferteo.pl

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również