Mały robot DEAnsect przypomina kształtem owada

robot DEAnsect © TechCrunch

Udostępnij:

Natura jest dobrym źródłem inspiracji, jednak rzadko zdarza się, że jej geniusz natury można odtworzyć. Przykładem jest mały robot przypominający owady, który wykonany jest z miękkich materiałów i waży mniej niż gram, ale może poruszać się szybko, używając sztucznej inteligencji. Dodatkowo jest wystarczająco wytrzymały, aby przetrwać uderzanie packą na muchy.

Zazwyczaj małe roboty mogą poruszać się szybko, ale tylko z zewnętrznym zasilaniem. Posiadają też umiejętność inteligentnego nawigowania, ale tylko poprzez zdalną kontrolę. Są także energooszczędne. DEAnsect jest próbą stworzenia robota, który łączy w sobie ruch, inteligencję i wydajność w jednym pakiecie - nawet jeśli jest to tylko odrobina każdego z tych elekmentów. Porusza się trzema małymi nóżkami, z których każda wykonuje niewielki ruch, w momencie działania prądu elektrycznego. W ten sposób robot delikatnie przesuwa się do przodu. Dzieje się to kilka razy na sekundę, zbyt szybko, aby móc to zobaczyć - sprawia wrażenie, że robot przesuwa się do przodu z prędkością 0,3 długości ciała na sekundę. To niewiele w porównaniu do karalucha lub pająka, ale jest to dobry wynik w konfrontacji z innymi samozasilającymi się małymi robotami.

 

© ABB

 DEAnsect jest wystarczająco silny, aby zabrać ze sobą nie tylko akumulator, ale także elektronikę o masie około pięć razy większej niż jego własna waga. Podłączając niewielki czujnik optyczny, można sprawić, by robot podążał za czarną linią i nie zbaczał na białą powierzchnię.

Źródło: TechCrunch

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również