Mini robot skontroluje pracę silnika lotniczego

rolls royce, miniaturowe roboty, silnik, kontrola, © Rolls Royce

Udostępnij:

Firma Rolls Royce od kilku już lat pracuje nad stworzeniem współpracujących miniaturowych robotów, które chce wykorzystać przy inspekcji i konserwacji silników lotniczych. Roboty te powinny być tak małe, by mogły się one wczołgać do silnika. W ten sposób specjaliści z firmy chcą wyeliminować konieczność rozbierania silnika do kontroli.

Mini roboty nie powinny być większe niż jeden centymetr. Gdy wczołgają się do silnika samolotu mogą przeprowadzić wzrokową kontrolę poszczególnych elementów transmitując obraz na żywo za pomocą kamery. To właśnie spowoduje, że nie będzie konieczne drogie i czasochłonne rozbieranie silnika i kontrola jego części wykonywana przez ludzi.Nie został jeszcze rozstrzygnięty sposób w jaki te mini roboty miałby opuścić sinik. Rozważane są dwie możliwości – albo owady same wyjdą z silnika, albo zostaną wypłukane po pracy.

Pomysł stworzenia mini robotów na wzór owadów został podpatrzony w naturze. Oprócz robotów owadowych programiści pracują na przykład nad "robotami wężowymi", które są tak elastyczne, że mogą jeździć przez silnik jak endoskop. Jego twórcy za wzór wzięli karaluchy. Koncepcja została opracowana przez Rolls Royce we współpracy z University of Nottingham i Harvard University.

 Źródło: Rolls Royce

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również