Nadchodzi elektromobilna rewolucja

elektromobilność, autobusy zeroemisyjne, pojazdy elektryczne, elektobusy, © pixabay.com

Udostępnij:

O warunkach, jakie muszą zostać spełnione, by na drogach pojawiło się więcej samochodów elektrycznych mówi Mirosław Marciniak, menedżer ds. kluczowych klientów Ensto.- Czy można już mówić o elektromobilnej rewolucji?

- Zdecydowanie tak. Być może jej tempo nie jest powalające, jednak to się już dzieje. Przyglądając się działaniom wybranych producentów samochodów oraz sektora energetycznego i prywatnego możemy zauważyć zdecydowanie większą aktywność niż w poprzednich latach.- Jakie są, Państwa zdaniem, największe bariery w rozwoju elektromobilności w Polsce i z czego one wynikają?

- Wysokie ceny pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in oraz brak wsparcia i zachęt finansowych dla kupujących a także dla firm budujących infrastrukturę ładowania.

- W jakim kierunku będzie się rozwijać rynek stacji ładujących?

- Biorąc przykład z krajów zdecydowanie bardziej zaawansowanych w rozwoju elektromobilności uważam, że idealnym modelem jest stosowanie ładowarek DC na obrzeżach miast i poza nimi, natomiast AC w miastach. W przypadku obiektów biurowych popularnym rozwiązaniem jest instalacja jednej ładowarki DC oraz kilku czy kilkunastu AC.

- Jakie najnowsze technologie wprowadzili lub rozwinęli Państwo w ramach sektora stacji ładujących?

- Z najważniejszych funkcjonalności wdrażanych w naszych rozwiązaniach możemy wymienić między innymi Advanced Dynamic Load Management – zaawansowany system dynamicznego sterowania mocą ładowania, oraz ISO 15118 obejmujący między innymi zaawansowany protokół komunikacji pomiędzy pojazdem a stacją ładowania oraz wspierający technologie V2G (Vehicle to Grid) oraz V2H (Vehicle to Home).

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również