Nadchodzi era ekobudynków. Nowelizacja dyrektywy o efektywności energetycznej

Schneider, ekobudynek, efektywność energetyczna, © pixabay.com

Udostępnij:

Nowelizacja dyrektywy Unii Europejskiej zakłada, że od końca 2020 r. wszystkie nowe budynki powinny być obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Schneider Electric podpowiada, jak zmienić zwykłe projekty w takie, które spełnią wszystkie wymogi.

Koncepcja eko budynków opiera się na dążeniu do zmniejszania szkodliwego wpływu na środowisko m.in. poprzez zastosowanie inteligentnego sterowania. Zgodnie z nowymi wymogami obiekty będą musiały przejść szereg restrykcyjnych testów, które mają przede wszystkim wykazać, że są gotowe do obsługi właśnie takich sieci.Ekobudynki to koncepcja, która wymaga, aby projekt budowlany zakładał zachowanie nienaruszonego środowiska naturalnego wokół miejsca realizacji i na każdym etapie budowy i eksploatacji. Najwięcej, bo aż 58 proc. budynków o podwyższonym standardzie ekologicznym to biurowce. Na drugim miejscu plasują się galerie handlowe. Nowelizacja dyrektywy pozwoli rozszerzyć koncepcję eko budynków na szerszą skalę.

Oszczędność w każdym obszarze

– Wśród zalet eko budynków można wymienić na przykład kontrolę zużycia wody. Inteligentne systemy zarządzania budynkiem pozwalają dokładnie mierzyć zapotrzebowanie na nią – mówi Jacek Parys, wiceprezes partner project & eco buildings w Schneider Electric.

Dzięki temu zaawansowane rozwiązania zarządzania budynkiem nie tylko monitorują zapotrzebowanie na energię, ale także kontrolują systemy oczyszczania powietrza i wody, jak również korygują współczynnik poboru mocy.

– Innowacyjne rozwiązania zastosowane w ekobudynkach gwarantują ogromną oszczędność energii, dbałość o środowisko oraz poprawę komfortu dla użytkowników przestrzeni – mówi Jacek Parys.

Ekologiczne i inteligentne budynki cieszą się coraz większą popularnością zarówno na świecie, jak i w Polsce. Zaawansowana technologia, która gwarantuje większy komfort, a także niższe koszty eksploatacji, zdobywają coraz większą liczbę zwolenników. Nowelizacja dyrektywy z pewnością przyspieszy proces transformacji budownictwa tradycyjnego w ekologiczne.

 

Źródło: Schneider Electric

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również