Nanogeneratory zasilane śniegiem działają, gdy panele słonecznie nie dają rady

panele słoneczne, śnieg © Pixabay

Udostępnij:

Śnieg dla paneli słonecznych jest sporym utrudnieniem, gdyż przykryte pod jego warstwą nie są w stanie wytworzyć zbyt wiele energii. Zespół z University of California Los Angeles opracował jednak specjalny system, który może wytworzyć prąd bezpośrednio ze śniegu.

Naukowcy swoje urządzenie nazywają tryboelektrycznym nanogeneratorem opartym na śniegu - w skrócie Snow TENG. Śniegowe panele wykorzystują tryboelektryczny efekt, co oznacza, że używają statycznej elektryczności do wygenerowania ładunku poprzez wymianę elektronów. Tego typu rozwiązania były wykorzystywane do tworzenia generatorów, które czerpały energię z ruchów ludzi, ekranów dotykowych czy nawet kroków na podłodze.Śnieg jest naładowany pozytywnie, dlatego jego tarcie z materiałem o przeciwnym ładunku pozwala na wydobycie energii z niego. Po serii testów naukowcy ustalili, że sylikon jest najefektywniejszym materiałem, który można wykorzystać do tego celu. Snow TENG może być drukowane przez drukarki 3D i składa się z warstwy sylikonu przytwierdzonego do elektrod. Dzięki temu to rozwiązanie może być zintegrowane ze zwykłymi panelami słonecznymi, które będą produkowały elektryczność także pokryte śniegiem.

Problemem niestety jest fakt, że Snow TENG w obecnej postaci produkuje niewielkie ilości energii, czyli 0,2 mW zawartości na metr kwadratowy. Trudno więc będzie polegać tylko na tym rozwiązaniu, chcąc zapewnić elektryczność dla całego gospodarstwa czy budynku, jednak doskonale sprawdzi się w przypadku mniejszych urządzeń.

Źródło: UCLA

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również