NASA potwierdziło misję na księżyc Jowisza

NASA, Jowisz, kosmos, księżyc © TechCrunch

Udostępnij:

NASA potwierdziło podróż na jeden z księżyców Jowisza. Wyprawę planowano od 2017 r., a agencja kosmiczna prowadziła badania na temat tego jak dokładnie będzie wyglądać jej przebieg. NASA zapowiedziała, że ​​pójdzie dalej i przejdzie do kluczowego etapu finalizacji projektu misji, w którym zostanie zbudowany statek kosmiczny, który poleci na księżyc oraz wyposażenie naukowe, jakie zostanie zabierane na pokład.

Celem misji, która nosi nazwę „Europa Clipper”, jest ustalenie, czy lodowa satelita krążąca wokół Jowisza może utrzymać życie, a także zbadanie, czy można ją zasiedlić lub zamieszkać. Europa jest jednym z 79 znanych księżyców krążących wokół gazowego giganta i jest szóstym co do wielkości w całym Układzie Słonecznym. Księżyc jest nieco mniejszy niż nasz i ma skorupę złożoną głównie z lodu wodnego. Niektórzy naukowcy uważają, że posiada ocean wodny tuż pod skorupą lodową. Jeśli wspomniany ocean istniaje, księżyc Jowisza może być jednym z bardziej prawdopodobnych miejsc w naszym Układzie Słonecznym, gdzie można znaleźć życie.

Misji ma ruszyć już w 2023 r., Jednak będzie potrzebować uruchamiania systemu SLS.  Biorąc pod uwagę obecny stan przygotowań misja powinna ruszyć na pewno do 2025 r.

Źródło: TechCrunch

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również