Ruszyły pierwsze w Polsce testy dwustronnych paneli

©

Udostępnij:

Firma Nomad Electric, która realizuje obecnie ponad 50 projektów farm fotowoltaicznych, jako pierwsza w Polsce postanowiła sprawdzić, jaki wpływ na efektywność farmy fotowoltaicznej ma zastosowanie paneli dwustronnych oraz odpowiedniego podłoża. Testy rozpoczęto na wybudowanej i podłączonej do sieci farmie o mocy 1 MW w Lipiej Górze.

Jeszcze do niedawna w wielkopowierzchniowych inwestycjach PV w Polsce powszechnie stosowanym rozwiązaniem były moduły polikrystaliczne o mocy do 290 Wp. Wraz ze spadającymi kosztami sprzętu, standardem stają się moduły monokrystaliczne o mocy ponad 350 Wp, a w ofercie dostawców pojawiają się urządzenia o mocy nawet ponad 600 Wp. Jednak, jak podkreślają eksperci, trendem, który zdominuje najbliższe lata, będzie upowszechnienie stosowania modułów dwustronnych (ang. bifacial). To właśnie efektywność tego typu urządzeń postanowiła sprawdzić firma Nomad Electric, rozpoczynając testy na pierwszej w Polsce farmie, w której zastosowano moduły typu bifacial, zlokalizowanej w miejscowości Lipia Góra w województwie pomorskim.Czym są moduły dwustronne?

Dwustronne panele fotowoltaiczne posiadają dwie absorbujące światło strony. Mogą one produkować energię elektryczną zarówno z promieni słonecznych padających z przodu, jak również z promieni odbitych od podłoża lub padających na tylną część modułu nad ranem i przy zachodzie słońca. Możliwość produkcji energii elektrycznej również z promieni odbitych od podłoża sprawia, że istotne znaczenie dla efektywności, ma rodzaj zastosowanej powierzchni. Wyniki międzynarodowych badań wskazują, że w zależności właśnie od zastosowanego podłoża i jego współczynniku odbicia, wzrost produkcji energii może zwiększyć się od 10% do 20%.

Typ podłoża Poziom odbicia promieni słonecznych [%] Uzyskany wzrost produkcji energii [%]
Biała farba 60-70 15-20
Cement 35-45 12-15
Grunt piaszczysty 35-45 13-16
Trawiasty obszar 10-20 7-10Pierwsze testy modułów bifacial w Polsce

Do tej pory polscy inwestorzy, realizujący projekty z wykorzystaniem modułów dwustronnych, mogli bazować jedynie na wynikach testów efektywności uzyskanych w innych krajach. Rynki te mają jednak inną charakterystykę, w związku z czym nie dostarczają rzetelnych danych na temat potencjalnych korzyści. Właśnie dlatego Nomad Electric, jeden z wiodących wykonawców farm solarnych w Polsce, rozpoczął testy efektywności modułów dwustronnych. Przeprowadzone zostaną na farmie o mocy 1 MW, zlokalizowanej w miejscowości Lipia Góra w województwie pomorskim.

Postanowiliśmy sprawdzić ile procent uzysku energii uda się otrzymać w zależności od zastosowanego podłoża. Testy obejmą cztery rodzaje powierzchni: obszar trawisty, białą geowłókninę, piasek siany oraz białe kruszywo. Przy czym niezależnie od rodzaju powierzchni, pierwszą warstwę zawsze stanowi geowłóknina, która zapobiega zarastaniu podłoża przez roślinność – mówi Paweł Czaus, prezes Nomad Electric, podkreślając jednocześnie istotną rolę doboru odpowiedniej konstrukcji, na której układane są panele.

Bardzo ważnym aspektem przy projektowaniu i budowaniu farmy fotowoltaicznej pracującej na modułach bifacial jest zapewnienie maksymalnego odsłonięcia obydwu stron modułów. W pionierskim projekcie zastosowaliśmy konstrukcje produkowane przez polską firmę Corab – dodaje prezes Nomad Electric. 

Do pomiaru wykorzystywane jest oprogramowania klasy SCADA industrial. Pierwsze wyniki pomiarów, bazujące na porównaniu efektywności z farmami używającymi modułów jednostronnych, powinny być znane pod koniec roku. 

Coraz częstsze stosowanie modułów dwustronnych jest najlepszym dowodem na to, że polskie spółki są w stanie skutecznie wdrażać innowacyjne rozwiązania. Każdy z ponad 40 realizowanych przez nas projektów budujemy na modułach bifacial – niezależnie od rozmiaru inwestycji. Dzięki połączeniu najwyższej klasy sprzętu oraz innych nowoczesnych technologii, takich jak zaawansowana analityka pracy elektrowni oparta na algorytmach machine learning czy AI, jesteśmy w stanie zaproponować na polskim rynku rozwiązania znane z rynków  rozwiniętych lub nawet je przewyższające – podkreśla Paweł Czaus.

Źródło: Nomad Electric

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również