Nowa era dla automotive dzięki cyfryzacji i chmurze

samochód, technologia © Pixabay

Udostępnij:

Grape Up, polska firma specjalizująca się w technologiach cloud native oraz w podejściu DevOps w produkcji oprogramowania, zaprezentowała ofertę dotyczącą tworzenia rozwiązań opartych o IoT i digital twin dla firm motoryzacyjnych. Dzięki niej, producenci samochodów będą mogli łatwo stworzyć cyfrowego bliźniaka swoich pojazdów i jednocześnie udostępnić kierowcom możliwość interakcji z nim na niespotykaną dotąd skalę.

Grape Up planuje tworzyć rozwiązania wykorzystujące technologie IoT i digital twin dla firm motoryzacyjnych głównie w oparciu o swoją autorską platformę PaaS – Cloudboostr, która integruje wiodące technologie open source w obszarze cloud native, jak Kubernetes. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze niż inne komercyjne platformy PaaS, a Grape Up zapewnia dodatkowo jej wsparcie i utrzymanie. Dzięki tej platformie, firmy mogą tworzyć, testować i bardzo szybko wdrażać dowolne rozwiązania w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej.Cyfrowy bliźniak dla samochodu

Jednym z takich rozwiązań może być platforma dla branży automotive do tworzenia cyfrowych replik samochodów, która będzie odzwierciedlała wszystkie zmiany, jakie zachodzą w trakcie eksploatacji auta. Umożliwia ona producentom efektywne, zdalne zarządzanie ich samochodami, w tym „funkcjami na żądanie” (włączanie i wyłączanie różnych opcjonalnych funkcji dla kierowców), odczyty parametrów pojazdów, przewidywanie napraw, a nawet serwis auta.

Wdrożenie takiego rozwiązania oznacza także wiele nowych możliwości dla kierowców, którzy będą mogli zarządzać z poziomu smartfona wieloma funkcjami samochodu, w tym ustawieniami klimatyzacji, otwieraniem/zamykaniem drzwi, czy personalizować system swojego auta. Z platformą będzie także można zintegrować wiele usług od zewnętrznych dostawców, jak wyszukiwanie stacji ładujących, rozliczanie płatności za korzystanie z takich stacji, informacje o utrudnieniach w ruchu na poszczególnych trasach, sprawdzanie dostępności miejsc parkingowych w danym obszarze, czy umawianie się na wspólny wyjazd i udostępnianie znajomym informacji o położeniu samochodu – tłumaczy Łukasz Zwoliński, CTO w Grape Up.

Grape Up zapewnia, że oferowane rozwiązanie będzie spełniać bardzo wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa, dostępności oraz skalowalności, a także zapewni stałą komunikację z samochodem.

Nawet zerwanie połączenia samochodu z Internetem nie spowoduje zaprzestania działania usługi, bo jej podstawą będą dane pochodzące z ostatniej synchronizacji pomiędzy samochodem i jego cyfrowym bliźniakiem. Dodatkowo dane na temat poszczególnych samochodów mogą być aktualizowane w oparciu o informacje zbierane z innych pojazdów, które korzystają z tego samego modelu danych – tłumaczy Łukasz Zwoliński.Niemiecki gigant motoryzacji już przetestował

Oferta dla branży motoryzacyjnej powstała w oparciu o doświadczenia Grape Up z projektu, który firma zrealizowała dla jednego z największych producentów samochodów w Niemczech. Początkowo był to projekt badawczy, którego głównym celem było przetestowanie możliwości oferowanych przez technologie digital twin i IoT w sportowej marce należącej do klienta Grape Up.

W ramach projektu Grape Up musiał zaproponować i zaimplementować architekturę, która spełniałaby określone wymogi dot. bezpieczeństwa oraz utrzymania ciągłości komunikacji z pojazdem. Ważną kwestią było także zapewnienie możliwości wzbogacania platformy kolejnymi aplikacjami dostarczanymi przez zewnętrznych dostawców usług. Grape Up w trakcie projektu dzielił się także z zespołem klienta wiedzą z zakresu stosowania podejścia DevOps oraz Agile, wspierając go tym samym w procesie cyfrowej transformacji.

Doświadczenia z tego projektu pozwoliły nam stworzyć uniwersalną ofertę, z której mogą skorzystać także wszyscy inni producenci samochodów. Jednocześnie cały czas wspieramy rozwój wypracowanej platformy u naszego obecnego klienta. Ma ona docelowo zastąpić już wykorzystywane przez koncern rozwiązania w obszarze IoT dedykowane dla poszczególnych samochodów z portfolio firmy – mówi Artur Witek, Wiceprezes Zarządu Grape Up.

Źródło: Grape Up

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również