Nowe horyzonty dla AKPiA, Industry 4.0 czy Internetu Rzeczy dzięki technologii LoRaWAN

Lorawan

Industry 4.0, Internet Rzeczy, Smart City, Smart Home, Smart Metering czy AKPiA. Co łączy te i inne kluczowe trendy? Oczywiście komunikacja bezprzewodowa (wireless). Jedną z wiodących technologii stała się LoRaWAN.

Sieć LoRaWAN pracuje w topologii gwiazdy, tzn składa się z urządzeń końcowych, które wysyłają dane do bramy sieciowej, tzw. gatewaya. Następnie ta brama zamienia dane z postaci radiowej na pakiety IP i wysyła je do odpowiednich serwerów sieciowych.

Z jakiego powodu LoRaWAN doskonale spełnia wymagania IoT (Internetu Rzeczy)? Zaletami LoRaWAN są rekordowa energooszczędność, pozwalająca na pracę w oparciu o zasilanie bateryjne przez wiele lat. Zasięg LoRaWAN liczony w kilometrach. Będąca wynikiem zastosowania modulacji LoRa odporność na zakłócenia predysponuje LoRaWAN do pracy w przemyśle lub gęstej zabudowie. LoRaWAN pracuje w otwartym paśmie przez co nie wymaga ponoszenia opłat.

LoRaWAN jest technologią zapewniającą wysoki poziom bezpieczeństwa, z zastosowaniem szyfrowania transmisji (AES z wykorzystaniem identyfikatora IEEE EUI 128 do wymiany kluczy) i autoryzacją w sieci urządzenia końcowego.

Projektant sieci LoRaWAN może swobodnie zdecydować, czy chce korzystać z infrastruktury operatora, czy też chce postawić stacje bazowe we własnym zakresie i w ten sposób fizycznie wręcz odciąć dane od współdzielonych zasobów serwerowych operatora.

Technologia LoRaWAN otwiera nowe horyzonty przed wspomnianymi już Smart City czy Smart Metering. Należy tutaj wspomnieć o możliwości lokalizacji urządzeń końcowych w oparciu o bramki LoRaWAN (z dokładnością do kilkunastu metrów), co pozwala fizycznie lokalizować np. kontenery, czujniki pomiaru jakości powietrza, rowery miejskie czy inne elementy infrastruktury miejskiej narażone na kradzież lub wandalizm.

Nowe horyzonty otwierają się również dzięki wdrażaniu idei Industry 4.0 i Smart Factory w przemyśle z wykorzystaniem Industry IoT i LoRaWAN. W znaczący sposób mogą zostać obniżone koszty dostarczenia do systemu SCADA informacji o stanie maszyn.

Trud zgromadzenia wiedzy o LoRaWAN w jednym miejscu zadali sobie inżynierowie spółki JM elektronik i stworzyli portal tematyczny www.lorawan.com.pl

Portal został podzielony na 3 przejrzyste bloki. W pierwszym opisywana jest sama technologia LoRaWAN. W bloku drugim skupiono się konkretnych produktach z atrakcyjnej oferty firm Microchip i Kerlink. Blok ostatni to ciekawe przypadki zastosowania technologii LoRaWAN w Polsce, w Europie i na świecie. Na portalu znajduje się m.in. przykład systemu pomiarowego opartego na LoRaWAN, który został nagrodzony podczas targów ENERGETAB 2018.

Zapraszamy do odwiedzenia portalu www.lorawan.com.pl

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę