Nowe zintegrowane rozwiązanie VX25 Blue e+ Rittal

rittal © Rittal

Udostępnij:

Do tej pory klimatyzatory montowano zawsze jako osobne komponenty w szafach lub na szafach sterowniczych. Firma Rittal oferuje zintegrowane rozwiązanie VX25 Blue e+ z systemem plug & play, które eliminuje tę czynność. Rozwiązanie spełnia wszelkie warunki większej wydajności produkcji, bezpieczeństwa projektowania, efektywności energetycznej oraz inteligentnych aplikacji IoT.

Szacuje się, że około 72% czasu montażu szafy sterowniczej przypada na wyposażenie mechaniczne i okablowywanie. Dzięki zintegrowanemu rozwiązaniu Rittal, które obejmuje szafę sterowniczą i klimatyzator, można teraz znacznie przyspieszyć ten proces. Do korzyści płynących z VX25 Blue e+ należą m.in. brak kosztów montażu, większe bezpieczeństwo projektowania, wysoka efektywność energetyczna oraz bardzo łatwa integracji z aplikacjami IoT dla inteligentnych usług.Chłodziarka o mocy chłodniczej 1,5 kW z technologią Blue e+, która została zintegrowana z nowym systemem szaf szeregowych VX25 o wymiarach 800 x 2200 x 600 mm (szer. x wys. x gł.), znajduje się w górnej części szafy sterowniczej i może być obsługiwana od zewnątrz za pomocą wygodnego ekranu dotykowego. W ten sposób połączone zostały wszystkie zalety zarówno systemu szaf pełnogabarytowych VX25, jak i technologii klimatyzatorów Blue e+.

Plug and Play

Nowe rozwiązanie Rittal jest dostępne pod jednym numerem katalogowym jako kompletny system z zainstalowanym klimatyzatorem, wyłącznikiem drzwiowym i okablowaniem, dzięki czemu koszty instalacji klimatyzatora zostały całkowicie wyeliminowane. Instalatorzy mogą od razu przystąpić do zabudowy wnętrza, a w rezultacie uniknąć błędów związanych z obróbką części płaskich oraz ryzyka nawiercenia złych otworów. Rozwiązanie to pozwala również utrzymać wysoki stopień ochrony IP55. Użytkownik może mieć pewność, że otrzymuje kompletny i sprawnie funkcjonujący system.

Ponieważ zintegrowany klimatyzator wykorzystuje nową technologię Blue e+, zawsze dostarcza dokładnie takiej mocy chłodniczej, jaka jest aktualnie potrzebna. Przy małych stratach mocy lub w niskich temperaturach otoczenia, pasywne chłodzenie za pomocą heat pipe jest całkowicie wystarczające. Klimatyzator wygodnie wysuwa się z szafy do przodu na szynach, co daje nam łatwy dostęp do wszystkich komponentów, np. w celach serwisowych.Bezpieczeństwo projektowania

Zintegrowane rozwiązanie VX25 Blue e+ dostępne jest w postaci cyfrowego bliźniaka do efektywnego projektowania w Eplan Data Portal. Wirtualny projekt zabudowy w 3D możemy wykonać w programie narzędziowym Eplan Pro Panel. W kwestiach dotyczących klimatyzacji znajdziemy wsparcie w „Thermal Design Integration”. Dzięki tej zaimplementowanej w Eplan Pro Panel funkcji projektanci mogą m.in. graficznie zwizualizować przestrzenie z ograniczoną wentylacją, strefy optymalnie klimatyzowane lub hot spoty. Wysoka jakość danych w połączeniu z „Thermal Design Integration” umożliwia zatem bezpieczne i efektywne projektowanie.

Gotowi na Przemysł 4.0

Opcjonalny interfejs IoT pozwala na integrację klimatyzatora z różnymi aplikacjami IoT (Industry of Things), czego efektem jest zoptymalizowanie konserwacji i serwisu systemów chłodzenia, a także obniżenie kosztów związanych z eksploatacją. Możliwa jest również analiza historycznych danych eksploatacyjnych z poziomu systemu nadrzędnego. Dzięki zdolności zintegrowanego rozwiązania VX25 Blue e+ do komunikacji, w przyszłości będą możliwe także typowe zastosowania Przemysłu 4.0, jak Smart lub Predictive Maintenance.

Informacje o VX25 i przejściu na nowy system

Nowy system pełnogabarytowych szaf sterowniczych VX25 to pierwszy system, który został w całości opracowany na podstawie wymogów większej wydajności w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej oraz łańcuchów wartości w Przemyśle 4.0. Poprzez hasło „System perfection” Rittal obiecuje wzrost innowacyjności dzięki szerokiej wiedzy i doświadczeniu, a także dialogowi z Klientami. VX25 oferuje maksymalną jakość i ciągłość danych, mniejszą złożoność elementów oraz oszczędność czasu, a także bezpieczeństwo montażu. Wysoki poziom innowacyjności potwierdza ponad 25 zgłoszonych praw patentowych.

Aby umożliwić konstruktorom urządzeń szybkie i łatwe przejście na nowy system szaf, Rittal udostępnił programy narzędziowe online. Asystent zamiany list części na odpowiednie dla VX25 (https://bit.ly/2vvjPFR), darmowe dane CAD oraz inteligentne narzędzie doboru i konfiguracji VX25 ułatwią przejście z systemu TS 8 na nowy system szaf VX25.

 

Źródło: Rittal Sp. zo.o.

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również