Nowość! Tester elektryczny FLUKE T6-1000 z technologią bezkontaktowego pomiaru napięcia

© Fluke

Udostępnij:

Fluke od wielu lat posiada w swej ofercie tester T5-1000. Jest to dobrze znany i ceniony przez elektryków miernik napięcia i prądu. Firma Fluke wraz z testerem T5 wprowadziła na rynek innowacyjną metodę pomiaru prądu poprzez otwarte cęgi OpenJaw.

Konstrukcja otwartych cęgów pozwala na łatwiejsze operowanie w rozdzielnicach z dużą liczbą przewodów, a także na dotarcie w trudno dostępne miejsca kanałów kablowych, nie trzeba się też obawiać ewentualnej korozji czy zabrudzenia końcówek cęgów. Jednak innowacja tego modelu dotyczyła tylko pomiaru prądu. Pomiar napięcia odbywał się standardowo poprzez sondy pomiarowe przykładane do elementów czynnych napięciowo.Obecnie Fluke wprowadza następcę, model T6-1000, wyposażony w nową, opatentowaną technologię o nazwie FieldSense, która usprawnia działanie otwartych cęgów – przy jej użyciu można prowadzić nie tylko pomiar natężenia, lecz także napięcia i częstotliwości prądu AC. Dzięki niej w trakcie jednego pomiaru można zmierzyć zarówno napięcie, jak i natężenie prądu i obie te wartości jednocześnie uzyskać na wyświetlaczu miernika. Tester elektryczny Fluke T6 to pierwszy na świecie przyrząd wykorzystujący technologię FieldSense i dający takie możliwości.

Opracowana przez Fluke technologia stanowi prawdziwy przełom w zakresie pomiaru napięcia. Wcześniejsze rozwiązanie zastosowane w modelu T5 umożliwiało pomiar natężenia prądu AC poprzez wykrywanie pola magnetycznego, a nowa technologia wykorzystuje w tym celu pole elektryczne.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które są bezkontaktowymi detektorami napięcia, np. próbniki VoltAlert, takie jak Fluke 1AC lub Fluke 2AC. W funkcję taką wyposażone są niejednokrotnie multimetry (np. Fluke 117), niektóre testery rozróżniają wartość wykrytego napięcia, sygnalizując je różnymi kolorami świecenia końcówki pomiarowej (np. próbnik Fluke LVD2). Jednak główna różnica polega na tym, że detektory napięcia zwykle tylko informują o samej obecności napięcia, a technologia FieldSense jest nieporównywalnie bardziej zaawansowana i umożliwia wykonywanie dokładnych pomiarów wartości napięcia.

Metoda pomiarowa FieldSense polega na wprowadzeniu do obwodu sygnału referencyjnego, na podstawie którego określana jest wartość mierzonego napięcia zmiennego. Aby pomiar był dokonany poprawnie, wymagana jest ścieżka pojemnościowa doziemienia, którą użytkownik zapewnia, dotykając okrągłego punktu znajdującego się w tylnej części testera.

Jednak jeśli użytkownik ma na sobie izolowane rękawice lub buty zapewniające dobrą izolację albo stoi na macie izolacyjnej, wówczas odpowiednie uziemienie zapewniamy poprzez podłączenie czarnego przewodu pomiarowego do dowolnego przewodu ochronnego lub uziemienia badanej rozdzielnicy. Zmiana koloru ekranu na zielony oznacza, że funkcja FieldSense ma stabilny sygnał elektryczny i wyświetlane wyniki pomiarowe są poprawne.

 

T6-600 Fluke © Fluke

 Tester Fluke T6-1000 mierzy napięcie do wartości 1000 V. Otwarta cęga jest znacznie większa niż w poprzedniej serii i umożliwia pomiar prądu w zakresie do 200 A AC w przewodach o maksymalnym przekroju 120 mm2. Kolejnym wyróżnikiem w porównaniu z serią T5 jest wprowadzenie pomiaru rzeczywistej wartości skutecznej (True RMS) mierzonego napięcia i prądu.
Tester jest oczywiście wyposażony również w zwykłe sondy pomiarowe, które wykorzystujemy do pomiaru napięcia stałego lub zmiennego metodą tradycyjną, np. przy pomiarze napięć międzyfazowych. Pomiar rezystancji jest możliwy w zakresie od 1 Ω do 100 kΩ. Tester ma funkcję sprawdzania ciągłości obwodu z sygnalizacją dźwiękową, a także funkcję „hold”, tj. zatrzymania na wyświetlaczu wyniku dokonanego pomiaru. Dodatkowo wyposażony jest w kontrolkę napięcia w kształcie trójkąta (oznaczoną symbolem błyskawicy), która zmienia kolor na czerwony w przypadku obecności napięcia większego niż 30 V.

O bezpieczeństwie użytkowania tego miernika świadczy kategoria pracy KAT III 1000 V/KAT IV 600V, co plasuje je wśród urządzeń o najlepszej ochronie przed przepięciami. Testery T6 mogą być wykorzystywane we wszelakich instalacjach elektrycznych, od nieskomplikowanych instalacji domowych po zaawansowane systemy energetyczne czy przemysłowe. W różnorodności zastosowań pomagają odłączane końcówki pomiarowe, które są zgodne z międzynarodowym standardem złączy bananowych 4 mm i przystosowane do współpracy z zaciskami krokodylkowymi lub innymi specjalistycznymi sondami, dostępnymi w szerokiej gamie akcesoriów Fluke.

Testery serii Fluke T6 są urządzeniami o kompaktowej budowie. Producent zadbał o ich ergonomię – dobrze leżą w ręce, pokrętło wyboru mierzonej wielkości można przełączać, używając kciuka, mają duży, czytelny, podświetlany wyświetlacz. Komfort i bezpieczeństwo pracy zwiększa możliwość zamontowania jednej z sond w slocie na tylnej części obudowy, co pozwala na obsługę testera jedną ręką. Tester jest dostosowany do współpracy z zestawem magnetycznym do zawieszania mierników Fluke TPAK. Z kolei nieużywany tester mieści obie sondy w schowkach w tylnej części obudowy i może być przechowywany w dostępnym opcjonalnie holsterze typu H-T6, umożliwiającym wygodne ułożenie przewodów pomiarowych oraz dającym możliwość przypięcia testera do paska.

Konstrukcja testerów T6 jest solidna i wytrzymała, odporna na uderzenia i upadki. Stopień ochrony obudowy testera wynosi IP52. Miernik zasilany jest dwiema bateriami typu AA, których żywotność wystarcza na 200 godzin pracy w przypadku korzystania z funkcji FieldSense.

 

Dostępny jest również tester T6-600 z zakresem pomiarowym 600 V.
Fluke wraz z wprowadzeniem do sprzedaży testerów serii T6, opartych na technologii FieldSense, po raz kolejny zdecydowanie podniosło standardy bezpieczeństwa, szybkości i prostoty dokonywania pomiarów elektrycznych.

Źródło: Fluke

Udostępnij:

DrukujPiotr Kornacki
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również