Nowsza wersja Platformy Programowej Copa-Data

COPA-DATA

Najnowsza wersja platformy programowej zenon firmy Copa-Data jest już dostępna. Zwiększono bezpieczeństwo, wydajność i łatwość obsługi oraz oprogramowania do automatyzacji procesów w branży produkcyjnej i energetyce.

Razem z oprogramowaniem zenon 8.10, premierę ma również nowa wersja oprogramowania do raportowania i analiz zenon Analyzer 3.30. - Stworzyliśmy oprogramowanie zenon, aby sprostać wymaganiom najnowocześniejszej automatyzacji. Oferowana przez nas Platforma Programowa, jest teraz szybsza, bardziej wydajna i zapewnia lepszą komunikację oraz bezpieczeństwo niż kiedykolwiek wcześniej. Po raz kolejny, w trakcie tego cyklu rozwojowego podążaliśmy filozofią założyciela naszej firmy Thomasa Punzenbergera, który mówi klientom, że zawsze jest łatwiejsza droga - wyjaśnia Gerald Lochner, Head of Product Management w firmie Copa-Data.

Od 400 do 150 000 zmian wartości na sekundę

Liczba zmiennych w projektach przemysłowych gwałtownie rośnie. Dlatego projektanci z firmy Copa-Data zoptymalizowali algorytmy oprogramowania zenon i poprawili jego kod. Pozwoliło to znacznie skrócić czasy reakcji zarówno w zenon Editor i zenon Runtime. Realistyczne testy wydajności wykazują, że konfiguracje zbiorczych zmian są szybsze — przy oszczędności czasu na poziomie nawet 97%. Spontaniczne i wyzwalane archiwizowanie jest teraz znacznie szybsze i zdolne do obsługi wielu zadań jak archiwum cykliczne w zenon. Dzięki ulepszeniu technologii i optymalizacji systemu przechowywania danych wydajność oprogramowania zwiększono z 400 do nawet 150 000 zmian wartości na sekundę. Archiwizowanie dużych ilości danych nie wpływa obecnie na wydajność zenon Runtime.

© COPA-DATA

Użyteczność: jedna receptura dla wielu jednostek

W produkcji wsadowej klasy jednostek wykorzystane do skonfigurowania procesów zapewniają dodatkową elastyczność w module zenon Batch Control. Pozwala to na tworzenie ogólnych receptur niezależnych od konkretnych jednostek. To użytkownik decyduje, która jednostka wyposażenia zostanie użyta w momencie rozpoczęcia produkcji każdej partii. Ta sama receptura może być ponownie użyta z innym wyposażeniem.

Nową funkcją w popularnym module zenon Extended Trend jest „przeciągnij i upuść”. Ta funkcja umożliwia dodawanie zmiennych bezpośrednio do krzywych trendu w zenon Runtime. Aby zapewnić możliwość wizualnego identyfikowania krzywych na osiach, możliwe jest przeniesienie koloru krzywej na oś wartości. Istnieje również możliwość kontroli poprzez zmienne, przykładowo, indywidualnie projektowane przyciski, pozwalają poprawić widoczność krzywych i osi na wykresie trendu.

Oprócz integracji nowych sterowników, na przykład do systemów alarmów przeciwpożarowych Hekatron, zaktualizowano wiele istniejących sterowników. Ponadto zenon posiada teraz również certyfikat BACnet zgodny z ANSI/ASHRAE (American Society of Heating, Refrigeration and Air Conditioning Engineers — Amerykańskie zrzeszenie inżynierów w zakresie ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji) i dzięki temu jest zgodne z ważną normą 135-2012 w dziedzinie automatyzacji budynków. Dodatkowo sterownik RemoteRT obsługuje teraz szyfrowaną komunikację z modułem Connector Container. Jest to aplikacja, którą można uruchamiać równolegle z zenon Runtime, zapewniająca zdalny dostęp do składników modułu Runtime. Dodatkowe sterowniki zoptymalizowano pod kątem uwierzytelniania i szyfrowania bez wpływu na ich funkcjonalność. To wszystko zapewnia jeszcze większy poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z Platformy Programowej zenon.

© COPA-DATA

Dzięki predykcji będziesz przygotowany

Nagłe awarie sprzętowe mogą wywołać frustrację, w szczególności, gdy można je było przewidzieć. W takich przypadkach bardzo cenna jest predykcyjna funkcja analityczna w zenon. Ta funkcja identyfikuje trendy na podstawie istniejących danych i pokazuje, przykładowo, kiedy należy dokonać wymiany części. W nowej wersji prognozy są jeszcze dokładniejsze, ponieważ zenon Analyzer 3.30 dostarcza teraz dane w sekundach, a nie w minutach. To zapewnia lepszy dostęp do informacji i szybsze podejmowanie decyzji, zwiększa bezpieczeństwo planowania i skraca czasy przestojów. W raportach można generować prognozy na postawie czasu lub wartości, używając różnych szablonów. Dane w czasie rzeczywistym dotyczące produkcji można porównywać z danymi historycznymi, aby proces przebiegał w zakresie żądanych parametrów. Nowością w tej wersji jest możliwość wykorzystania prognoz z zenon Analyzer w zenon Runtime w projektach zrealizowanych w zenon 8.10. Dzięki temu użytkownicy HMI mogą wizualizować predykcyjne trendy w zakresie zużycia energii lub jakości produktów w czasie rzeczywistym i odpowiednio wcześnie wdrożyć odpowiednie działania.

Źródło: Copa-Data

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę