Nowy silnik PLSES 4500 do zastosowań chłodniczych

silnik wysokoobrotowy, silnik wodoodporny, silnik indukcyjny, Leroy-Somer, © Leroy-Somer

Udostępnij:

Wysokoobrotowy, wodoodporny silnik indukcyjny PLSES 4500 zaprojektowany specjalnie do zastosowań chłodniczych wprowadza firma Leroy-Somer. Zgodnie z wymaganiami specjalistów z branży chłodnictwa przemysłowego, szczególnie w zakresie niezawodności oraz oszczędności energii, użycie silnika PLSES 4500 może obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 30%.

Instalacje chłodnicze stanowią pokaźną część rachunków firmy za energię. Sprężarka zimnego powietrza, stanowiąca trzon systemu chłodniczego, stanowi najbardziej energochłonny element i może zużywać nawet 80% całej energii. W konsekwencji, producenci i integratorzy systemów starają się jak najbardziej obniżyć koszt energii zużywanej przez stosowane urządzenia. Kolejnym wymogiem stawianym przed urządzeniami jest ich niezawodność. Każdy postój w trakcie produkcji powoduje ogromne straty.Nowy silnik PLSES 4500 o klasie ochrony IP23, sterowany za pomocą przemiennika częstotliwości, jest rozwiązaniem na problemy spotykane w branży chłodniczej. Zaprojektowany na bazie silników IMfinity PLSES wykorzystuje technologię silników asynchronicznych Leroy-Somer. Technologia ta spełnia, a nawet przekracza wymogi przemysłu chłodniczego oraz jest zgodna z najnowszymi normami europejskimi.

Silnik dedykowany jest do pracy wysokoprędkościowej oraz może pracować ze zmienną prędkością. Został przetestowany oraz zakwalifikowany do pracy z Powerdrive’m MD2, przemiennikiem częstotliwości dużej mocy Leroy-Somer, co gwarantuje optymalne osiągi elektryczne i mechaniczne.

Wybór takiego rozwiązania napędowego wpływa korzystnie na koszt energii. Klasa IE3 sprawia, że silniki PLES 4500 osiągają moment obrotowy bez deklasacji w całym zakresie prędkości ( 1000 do 4500 min) powodując wzrost mocy na wejściu sprężarki. Ze swojej strony przemiennik dostosowuje prędkość do zmiennego obciążenia typowego dla chłodnictwa przemysłowego redukując zużycie do konkretnych potrzeb aplikacji. Poprawa warunków eksploatacji powoduje, że napęd przyczynia się w dużym stopniu do zmniejszenia kosztów energii jak również zwiększenia mocy chłodniczej (COP). 

Źródło: Leroy-Somer

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również