Obraz namalowany przez sztuczną inteligencję kosztował ponad 1,5 mln złotych

obraz, sztuczna intelligencja © Christie's

Udostępnij:

W nowojorskim domu aukcyjnym Christie's sprzedano na licytacji obraz „Portret Edmonda Belamy'ego” namalowany przez sztuczną inteligencję. Uzyskana cena w wysokości 432,5 tys. dolarów (ok. 1,6 mln zł) zaskoczyła wszystkich rzeczoznawców, wg których szacowana wartość tego dzieła była 45 razy niższa.


Jest to pierwszy obraz namalowany przez sztuczną inteligencję, który został sprzedany w jednym z najważniejszych domów aukcyjnych na świecie. Portret ten został stworzony przez specjalnie w tym celu napisany algorytm, który wcześniej był uczony sztuki malarstwa korzystając z bazy 15 tys. podobnych portretów namalowanych pomiędzy XIV a XX w.


TOP w kategorii
Twórcami technologii znanej jako GAN (Generative Adversarial Network) była paryska grupa artystyczna Obvious, składająca się z trzech osób, która już od pewnego czasu łączy sztukę ze sztuczną inteligencją. Sprzedany w Nowym Jorku obraz nie jest jedynym dziełem, który powstał w oparciu o sztuczną inteligencję. Nie wiemy, czy kolejne obrazy także zostaną wystawione na licytację.

Udostępnij:

Drukuj

etAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również