Ogromne jezioro ciekłej wody znalezione na Marsie

planety w kosmosie © Pixabay – GooKingSword

Udostępnij:

Na Marsie znaleziono ogromne jezioro płynnej wody. Przełomowe odkrycie nastąpiło po latach badań nad wodnistą przeszłością czerwonej planety. Po raz pierwszy wykryto znaczną ilość życiodajnej cieczy. Odkryte przez odczyty radarów satelitarnych, jezioro leży pod czapami lodowymi na południowym biegunie Marsa i ma ogromne znaczenie dla przyszłych misji i poszukiwań życia pozaziemskiego.

Według odkrywców jezioro leży poniżej 1,5 km stałego lodu i rozciąga się na 20 km szerokości. Chociaż temperatury w tym miejscu spadają do około -68 ° C (-90 ° F), woda pozostaje w postaci płynnej dzięki dużej obecności soli sodu, magnezu i wapnia. Razem z ogromnym naciskiem lodu z góry, obniża punkt zamarzania.Gdzie dokładnie mieści się jezioro?

Według odkrywców jezioro leży poniżej 1,5 km stałego lodu i rozciąga się na 20 km szerokości. Chociaż temperatury w tym miejscu spadają do około -68 ° C (-90 ° F), woda pozostaje w postaci płynnej dzięki dużej obecności soli sodu, magnezu i wapnia. To, wraz z ogromnym naciskiem lodu z góry, obniża punkt zamarzania.

Odkrycia dokonali astronomowie wykorzystujący zaawansowany radar Mars do sondowania podpowierzchniowego i jonosferycznego na orbicie Mars Express. Ten instrument emituje impulsy radarowe do powierzchni planety i mierzy, jak fale odbijają się z powrotem do statku kosmicznego. Podpowiada to naukowcom, jakie materiały tam leżą.Odkrycie daje duże możliwości

Wykorzystując Marsis do zbadania regionu wokół południowego bieguna Czerwonej Planety, zespół zebrał 29 zestawów prób radarowych w okresie od maja 2012 r. do grudnia 2015 r. Część tego obszaru zwróciła bardzo ostre zmiany w sygnałach radarowych, pokazując się jako jasna plama na obrazie zgodnym z interfejsem wodnym. Naukowcy twierdzą, że profil radarowy jest ściśle zgodny z profilem jezior subglacjalnych na Ziemi, pod pokrywami lodowymi Grenlandii i Antarktydy.

Obecnie na Czerwonej Planecie istnieje woda w postaci śladowych ilości pary w atmosferze lub zamknięta w podziemnych pokrywach lodowych i związkach mineralnych. Uważano, że każda płynna woda ma charakter przejściowy, gromadząc się w krótkotrwałych mikroskopijnych kałużach lub spływając po zboczach w marsjańskim lecie. Odkrycie dużej, stabilnej rezerwy płynnej wody na Marsie jest ogromne, co daje nam nowe potencjalne cele dla przyszłych misji i miejsc, w których można szukać oznak przeszłego lub obecnego życia mikrobiologicznego.

Źródło: Newatlas

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również