Omron wprowadza sterownik NX1

© Raven Media

Udostępnij:

Firma Omron Corporation zapowiedziała światową premierę nowego sterownika do automatyzacji maszyn z serii NX1, który podnosi wydajność przy jednoczesnym wykorzystaniu informacji. Firma Omron wprowadzi moduły szybkiego wejścia analogowego NX-HAD4*1 oraz moduły procesora bezpieczeństwa NX-SL5*2, które mogą być używane ze sterownikami z serii NX1, pomagając w sprostaniu wyzwaniom dotyczącym innowacji w produkcji, w tym poprawieniu kontroli jakości i zapewnieniu elastycznych środków bezpieczeństwa.

Producenci wspierają obecnie wizualizację stanu maszyn i procesów oraz konserwację zapobiegawczą, aby zapobiec przestojom, a także inne podejścia do wykorzystania informacji, które podnoszą wydajność. Mimo że konieczne jest łatwe i bezpieczne udostępnianie informacji między ośrodkami produkcyjnymi a systemami informatycznymi, szybkie przetwarzanie dużych ilości danych przez sterownik zwiększa czas cyklu sterowania, utrudniając poprawę wydajności. Ponadto sieci przemysłowe w ośrodkach produkcyjnych wymagają z jednej strony wysokiej prędkości i precyzji, a jednocześnie też wysokiego poziomu bezpieczeństwa łączności z systemami informatycznymi. Znacznie utrudnia to tworzenie połączeń między sieciami.W związku z tym seria NX1 została zaprojektowana do zbierania zsynchronizowanych danych z czujników, serwosilników i urządzeń zamontowanych do sterownika w tym samym stałym czasie cyklu, dzięki unikalnej technologii wielordzeniowej firmy Omron, która zapewnia sterowanie maszyną przy jednoczesnym wykonywaniu zadań przetwarzania danych z dużą prędkością. Sterownik może wysyłać zebrane dane do systemu informatycznego, zachowując jednocześnie wydajność sterowania. Trzy przemysłowe porty Ethernet — EtherNet/IP i EtherCAT — oraz interfejs serwera OPC UA do przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT) do zastosowań w zakresie automatyki przemysłowej i informatyki umieszczono w zwartej obudowie o szerokości 66 mm. Te opcje łączności umożliwiają wykorzystanie technologii IT w zakładach produkcyjnych oraz łatwe i bezpieczne łączenie z systemami IT. Model łączności z bazami danych*3 może bezpośrednio przechowywać dane produkcyjne w bazach danych bez użycia komputera i oprogramowania pośredniczącego, co umożliwia natychmiastową i niezawodną identyfikację wszystkich produktów oraz pomaga poprawić kontrolę jakości.

Seria NX1 w połączeniu z modułem szybkich wejść analogowych NX-HAD4 może być używana do kontroli przez szybkie próbkowanie danych analogowych, co wcześniej wymagało użycia specjalnych urządzeń kontrolnych. W połączeniu z modułem procesora bezpieczeństwa NX-SL5 seria NX1 integruje sterowanie bezpieczeństwem linii produkcyjnych i maszyn. Wbudowane funkcje bezpieczeństwa i modułowe programy sterowania bezpieczeństwem eliminują konieczność ponownego programowania w przypadku zmiany układu linii. Zapewnia to elastyczną produkcję i bezpieczeństwo.

 Źródło: Omron

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również