Opolska inwestycja PGE przekazana do eksploatacji

PGE

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, wydała swiadectwo zakończenia realizacji i przejęła do użytkowania i eksploatacji blok nr 5. PGE GiEK otrzymała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej z jednostki.

W ostatnich miesiącach, oprócz prowadzonych niezbędnych pomiarów technicznych, optymalizowania procesu spalania i regulacji układów pomocniczych, zostały przeprowadzone pomiary gwarancyjne oraz trzydziestodniowa próba nieprzerwanej pracy.

Budowa bloków energetycznych

Blok nr 5 w Elektrowni Opole zostaje oddany do pełnej eksploatacji pół miesiąca przed terminem przewidzianym obowiązującym obecnie harmonogramem. Konsekwentnie zwiększamy swoją rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju, a nowoczesna technologia wykorzystana przy budowie bloków pozwala na znaczne ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 25% na jednostkę wyprodukowanej energii – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Było to niezbędne do sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania wszystkich elementów bloku energetycznego. Blok nr 5 został wyposażony we wszystkie układy oraz instalacje podstawowe i pomocnicze zapewniające funkcjonalne działanie, w powiązaniu z układem istniejących bloków energetycznych nr 1-4. Nowoczesna technologia, która została wykorzystana do budowy opolskiej „piątki” uwzględnia obowiązujące krajowe i unijne normy z zakresu ochrony środowiska. – Zastosowanie najlepszych technologicznych rozwiązań, w tym montaż wysokiej klasy elektrofiltrów czy instalacji mokrego odsiarczania spalin sprawią, że elektrownia będzie jeszcze bardziej przyjazna środowisku – mówi Robert Ostrowski.

Artystyczne wykończenie

Uwagę zwraca również się wygląd chłodni kominowych, które obsługiwać będą nowe bloki. Na powłoce zewnętrznej powstał ogromny rysunek – tęczy, słońca i nut – z jednej strony nawiązujący do sąsiadujących z nią chłodni, a z drugiej do Opola – stolicy polskiej piosenki. Ta nietypowa „praca plastyczna” wymagała pomalowania aż 4,5 ha powierzchni, czyli większej niż powierzchnia sześciu boisk do piłki nożnej.

Nowy blok nr 5, o mocy brutto 900 MW, to jeden z dwóch bloków budowanych w Elektrowni Opole. Po ukończeniu inwestycji elektrownia znajdzie się w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie, ale również znacznie zwiększy swoją rolę w polityce bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Opolska inwestycja o wartości ponad 11,6 mld zł brutto realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółkę z Grupy Kapitałowej PGE. 

Źródło: PGE

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę