Panele monokrystaliczne zdominowały polikrystaliczne

panele fotowoltaiczne © pixabay-8510670

Udostępnij:

Przez ostatnie lata moduły i panele polikrystaliczne dominowały na krajowym i światowym rynku inwestycji fotowoltaicznych. Główną przyczyną tego zjawiska była stosunkowa niska cena w odniesieniu do uzysków energii i sprawności. Obecnie do głosu zaczynają dochodzić panele monokrystaliczne.

Wraz z rozwojem technologii OZE i przyrostem mocy zainstalowanej w PV trend ten uległ zmianie. W 2019 r. technologia oparta na monokrysztale krzemu stanowiła zdecydowaną większość zarówno na rynku krajowym, jak i światowym. Według danych przedstawionych w światowej mapie rozwoju technologii fotowoltaicznej – IRTPV produkcja wafli krzemowych polikrystalicznych stanowiła około 35% udział w zestawieniu globalnym. Daje się też zauważyć nowy trend – zwiększający się udział technologii mono- typu „n” (n- type), który wynosi już ponad 5%.Panele wyprodukowane w tej technologii pojawiły się również na polskim rynku, a nawet na liniach produkcyjnych polskich producentów PV. Według badania rynku przeprowadzonego na potrzeby raportu “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” oraz podsumowania analiz produktywności farm PV wykonanych przez IEO wynika, że panele monokrystaliczne cieszyły się w 2019 r. ogromną popularnością i zdecydowanie zdominowały panele polikrystaliczne. Dane zebrane wśród polskich producentów, firm instalatorskich i deweloperów wnoszą, iż panele monokrystaliczne stanowiły aż 80% udziału w krajowym rynku PV. Poniższy wykres ilustruje skalę i tempo dokonanych zmian technologicznych.

Skala przechodzenia z „mono” na „poli” jest bardzo wysoka i oznacza w szczególności progres na polskim rynku. Udział paneli polikrystalicznych w Polsce (niespełna 20%) był już znacząco niższy od światowych statystyk. Na taki obraz fotowoltaiki złożyło się wiele czynników. Z pewnością mający największy wpływ jest fakt, że rozbieżność cenowa pomiędzy poli- a mono nie jest tak duża jak kilka lat temu. Ponadto klienci, dokonując wyboru, biorą pod uwagę nie tylko koszt [zł/kWp], ale też jakość, estetykę czy po prostu powierzchnię, jaką ma zajmować instalacja PV. Z zasady wydajność paneli mono- jest wyższa od polikrystalicznych. Aby otrzymać określoną ilość energii elektrycznej z instalacji, wybierając monokryształ, wystarczy mniejsza liczba paneli. Ponadto, zazwyczaj technologii monokrystalicznej towarzyszy szerszy wachlarz oferowanych typów modułów (np. PERC, n- type czy full-black). Wraz z rosnącą świadomością rynku i poziomem wiedzy społeczeństwa na temat fotowoltaiki, zmienia się struktura decyzji podejmowanych w tym temacie. A przedstawione statystyki potwierdzają fakt, że polski rynek nadąża za trendami globalnymi.

Źródło: IEO

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również