Pierwsza w Polsce szerokopasmowa lampa uliczna świeci w Pile

ericsson

Zero Site, to pierwsza w Polsce, zainstalowana w Pile, stacja bazowa zintegrowana z lampą uliczną. Dzięki niej mieszkańcy Piły otrzymają wysokiej jakości oświetlenie przestrzeni publicznej oraz lepsze działanie sieci telekomunikacyjnej.

Rozwiązanie opracowane zostało przez firmę Ericsson, ale przy projekcie współpracowało kilka przedsiębiorstw. Firma Philips Lighting dostarczyła energooszczędną oprawę oświetleniową LED DigiStreet Mini wraz z systemem sterowania Philips City Touch, który pozwala na zdalne zarządzanie infrastrukturą oświetleniową. Polkomtel, operator sieci Plus, umożliwił integrację stacji bazowej Zero Site do sieci komórkowej. Jest to pierwsze takie wdrożenie w Polsce.

Stacja zainstalowana w Pile łączy w sobie urządzenia radiowe z szerokopasmowym internetem mobilnym oraz technologię oświetlenia LED, która zapewnia oszczędność energii nawet do 50% w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych. Dzięki lampom LED z wbudowanymi nadajnikami 4G mieszkańcy zyskają wysokiej jakości energooszczędne oświetlenie przestrzeni publicznej oraz lepsze działanie sieci telekomunikacyjnej, szczególnie w gęsto zaludnionych obszarach miejskich.

Zastosowane rozwiązanie adresuje główne zagadnienia, z którymi mierzą się miasta oraz operatorzy sieci mobilnych na całym świecie:

  • miasta ponoszą wysokie koszty związane z zużyciem energii elektrycznej potrzebnej do oświetlania ulic
  • operatorzy napotykają rozliczne przeszkody przy pozyskiwaniu nowych lokalizacji
  • abonenci sieci mobilnych oczekują wysokiej jakości usługi w każdym miejscu w mieście

Ericsson jest pewny, że rozwiązanie Zero Site stanie się popularne nie tylko jako platforma do zagęszczania sieci mobilnych, ale również jako katalizator zrównoważonego rozwoju miast. Ponadto z perspektywy mieszkańców miast, Zero Site to element architektoniczny wnoszący nową jakość w estetyce środowiska - powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Zero Site jest wielofunkcyjną platformą, która daje możliwości rozwoju wielu podmiotom oraz przyspieszy cyfrową transformację miast. Wdrożone rozwiązanie wkomponowuje się w trend inteligentnego i przyjaznego miasta. Umożliwia jego zrównoważony rozwój oraz realnie wpływa na poprawę jakości usługi w sieciach mobilnych.

Źródło: Ericsson

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę