Pierwsze słoneczne megawaty Taurona

panele fotowoltaiczne © Tauron

Udostępnij:

Tauron Ekoenergia podpisał umowę na zakup projektu farmy fotowoltaicznej, znajdującej się w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim, od spółki Aval-1. Elektrownia słoneczna Choszczno to pierwszy obiekt w grupie Tauron, który będzie produkował energię elektryczną ze słońca. Planowany termin oddania elektrowni do użytku to 2021 r.

Za realizację inwestycji odpowiadać będzie spółka TAURON Ekoenergia. Całkowity koszt budowy szacowany jest na 15 mln złotych za 6 MW (megawatów). Farma fotowoltaiczna będzie produkowała 6GWh (gigawatogodzin) rocznie i będzie działać od 2021 do 2045 r. - Zielony Zwrot Taurona nabiera tempa, we wrześniu nasz portfel wytwórczy wzbogacił się o pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180MW – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. – Po realizacji zainicjowanego dziś projektu wzbogacimy naszą flotę wytwórczą o 6 MW energii ze słońca  - dodaje prezes Taurona.


Zwiększenie do ponad 65% udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Taurona – to najważniejsze założenie aktualizacji kierunków strategicznych Grupy. Nowe kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy Tauron. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy Tauron do blisko 30% w 2025 r. i ponad 65% w 2030 r.Źródło: Tauron

Udostępnij:

DrukujetATOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również