Pierwszy przemysłowy czujnik kwantowy niebawem trafi do sprzedaży

Pierwszy przemysłowy czujnik kwantowy wkrótce trafi na rynek Trumpf

Do tej pory czujniki kwantowe stosowane były głównie w laboratoriach. Firmy Sick i Qant chcą jednak wprowadzić je także do hal produkcyjnych. I wszystko wskazuje na to, że im się to uda.

Producent czujników Sick i spółka córka koncernu Trumpf – Qant poinformowały właśnie o nawiązaniu współpracy, której celem jest seryjna produkcja przemysłowego czujnika kwantowego. Komunikat wydano krótko po tym, jak świat obiegła informacja o zakończonych sukcesem testach działania pierwszego tego typu sensora. W sprzedaży ma on pojawić się już w 2022 r.

Nowy wymiar dokładności

W ramach partnerstwa firma Sick przejmie na siebie rozwój aplikacji i dystrybucję czujnika. Zaś zadaniem firmy Qant – specjalisty w zakresie technologii kwantowej – będzie dopracowanie systemu od strony technicznej. 

Technologia kwantowa jest dla europejskiego przemysłu ogromną szansą, a współpraca dwóch przedsiębiorstw technologicznych ma za zadanie przekuć tę szansę w seryjny produkt – mówi Peter Leibinger, chief technology officer w firmie Trumpf. 

Do tej pory tego typu czujniki stosowane były głównie w laboratoriach. – Technologia kwantowa wynosi systemy pomiarowe na nowy poziom, oferując zupełnie nowe możliwości ich zastosowania. Czujniki kwantowe są bowiem w stanie bardzo szybko mierzyć ruch oraz rozkład wielości cząstek obiektów, gazów i cieczy – i robią to z nieosiągalną dotąd dokładnością. Można z ich pomocą z szumu tła wyekstrahować nieuchwytne dotąd szczegóły, a tym samym mierzyć cząstki dwieście razy mniejsze od ludzkiego włosa – wyjaśnia Niels Syassen, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie Sick.

Pomiar bez granic

Pierwsze przemysłowe czujniki kwantowe mają zostać wykorzystane do analizy składu powietrza. Ale zakres ich zastosowań jest znacznie szerszy: w inżynierii lądowej można je np. wykorzystać do pomiaru struktury warstw gleby przed rozpoczęciem prac ziemnych, w farmacji przydadzą się do określenia optymalnego składu leków, zaś w elektronice można z ich pomocą bezkontaktowo badać układy scalone. Najszersze zastosowane znajdą jednak w szeroko pojętym przemyśle, który będzie mógł nimi mierzyć najróżniejsze wielkości fizyczne.

Źródło: Trumpf

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę