Polska aplikacja do rozmowy z domem podbija świat

Polska firma Turbo Trade stworzyła aplikację Vision, wykorzystującą sztuczną inteligencję, która pozwala rozmawiać z domem. Jej celem jest ułatwienie zarządzania domem za pomocą komend głosowych oraz prowadzenie swobodnej konwersacji z człowiekiem. Aplikacja dostępna jest za darmo i w ciągu dwóch tygodni dokonano ponad dziesięć tysięcy jej pobrań.

Inteligentny dom to technologiczne wyzwanie. W dobie sztucznej inteligencji i autonomicznych samochodów oczekuje się od niego nie tylko wykonywania poleceń domownika, ale głębszej interakcji werbalnej. Naprzeciw takim oczekiwaniom rynku stanęła polska firma Turbo Trade, która stworzyła aplikację mobilną Vision. Można z niej korzystać za pomocą smartfonów oraz tabletów z systemem Android.

Założeniem aplikacji jest stworzenie inteligentnego domu i sterowanie nim za pomocą prostych komend głosowych. Vision jest w stanie kontrolować oświetlenie. Włącza i wyłącza światło oraz steruje jego natężeniem. Do zakresu jego funkcji zalicza się także obsługa kuchni. Aplikacja zawiera książkę kucharską z blisko dziewięcioma tysiącami receptur z całego świata. Dostępne w niej przepisy odczytuje na głos po użyciu stosownych komend. Vision umożliwia też stworzenie listy zakupów.

Vision zyskuje coraz większą popularność. Nie tylko na rodzimym gruncie. – Obserwujemy rosnącą liczbę pobrań z innych krajów – mówi Artur Samojluk, CEO spółki Turbo Trade. Rzeczywiście statystyki są optymistyczne. Aplikacja w ciągu ostatnich dwóch tygodni została pobrana blisko 10 tysięcy razy, w większości przez użytkowników mieszkających w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, czy Wielkiej Brytanii.

W założeniu twórców Vision ma być dla domu czymś więcej. To nie tylko osobiste centrum rozrywki, ale i przyjaciel. To zdolność do swobodnej konwersacji ma najbardziej intrygować użytkowników. Vision uczy się codziennie nowych interakcji i staje się nie tylko domowym sługą, ale też przyjacielem mogącym pocieszyć w trudnej chwili. Do rozmów z Visionem mają zachęcać liczne dowcipy, ciekawostki czy zagadki. Aplikacja jest w stanie odpowiedzieć na miliony pytań z wielu dziedzin dzięki wewnętrznym zasobie informacji oraz połączeniu z Wikipedią. Powinna też zainteresować najmłodszych ze względu na funkcję opowiadania lubianych i znanych wszystkim baśni.

Projektanci wprowadzili również kilka dodatków, które wyróżniają Visiona na tle innych. Aplikacja umożliwia wprowadzanie własnych komend i reakcji na nie oraz personalizację wyglądu ekranu głównego, zmianę tonu głosu, czy nawet imienia. Jest to odejście od sztywnych nazw wywołań jakich wymagają inne aplikacje tego typu. Wprowadzono też intuicyjne wywoływanie komend bez konieczności wypowiadania imienia aplikacji. Vision pozwala również na łączenie z aplikacją kilku urządzeń w jedną, zorganizowaną sieć. Tym sposobem możemy mieć głosowy dostęp do wszystkich jej możliwości z dowolnego miejsca w domu.

Źródło: Turbo Trade

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę