Polska innowacja do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej

Polska innowacja do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej Pixabay

Firma IS-Wireless we współpracy ze spółką MindMade opracowała innowacyjny system łączności krytycznej, opartej na przenośnej prywatnej sieci 4G/5G – Mission Critical Network Network in the Box (MC-NIB). Rozwiązanie przeznaczone jest dla operatorów infrastruktury krytycznej, służb ratowniczych oraz wojska.

To innowacyjne rozwiązanie jest wspólnym dziełem IS-Wireless, polskiego dostawcy technologii sieciowych, oraz spółki MindMade specjalizującej się w Grupie WB w rozwiązaniach teleinformatycznych dla służb porządku i bezpieczeństwa publicznego. Zostało stworzone przez polskich inżynierów w celu zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysowych, takich jak: klęski żywiołowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, rozległe awarie infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej. Prezentacja technologii odbędzie się podczas nadchodzących wrześniowych międzynarodowych targów energetyki EnergeTab w miejscowości Bielsko-Biała.

By łączność była niezawodna...

To pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń. Nasza technologia przeznaczona jest też do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, np. sieci łączności dla energetyki – mówi prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk. – Opracowaliśmy niezależny system komunikacji, umożliwiający szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej 4G albo 5G do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych.

Jak zapewniają autorzy nowego systemu, rozwiązanie zostało stworzone po to, by w sytuacjach, kiedy publiczna łączność stałaby się niedostępna, np. zostałaby zniszczona w wyniku katastrofy, można było ją przywrócić właśnie dzięki przenośnej prywatnej sieci 4G lub 5G. Pietrzyk dodaje, iż wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku. Rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej.

Rozwiązanie jest rozwinięciem funkcjonalności wdrożonej przez nas Platformy Integracji Komunikacji (PIK) zapewniającej interoperacyjną łączność pomiędzy różnymi systemami radiowymi poprzez sieci komórkowe. Teraz rozwiązanie nabiera nowej jakości w warunkach kryzysowych oraz do zastosowań wojskowych – komentuje Jan Jakub Szczyrek, prezes spółki MindMade.

Premiera odbędzie się na targach

Dariusz Palczewski członek Zarządu MindMade Sp. z o.o., z grupy WB, dodaje, że dzięki rozszerzeniu funkcjonalności systemu PIK za pomocą sieci łączności MC-NIB możliwe jest stworzenie własnej, całkowicie bezpiecznej i odpornej na przechwycenie sieci łączności kryzysowej, praktycznie w dowolnym terenie, gdzie nie jest dostępna żadna infrastruktura telekomunikacyjna. Premiera przenośnej sieci 4G/5G odbędzie się podczas wrześniowych 34. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich EnergeTab, które odbędą się w dniach 14–16 września w miejscowości Bielsko-Biała.

Przenośna sieć to nie jedyne całkowicie polskie rozwiązanie, którym może pochwalić się IS-Wireless. W lipcu firma rozpoczęła swoje pierwsze wdrożenie sieci 5G w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN. To najnowszy trend w budowie sieci 5G, który jest obserwowany w wielu miejscach na świecie. Na znaczeniu zaczyna zyskiwać także w naszym kraju. Firma ma także ambicje globalne. Obecnie prowadzi rozmowy z partnerami na temat wdrożeń w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Źródło: IS-Wireless

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę