Polska stawia na energetykę wiatrową

Polska stawia na energetykę wiatrową Pixabay

900 MW nowych mocy wiatrowych zainstalowanych na lądzie będą miały projekty, które otrzymały zielone światło na realizację w 2021 r. Już nie tylko firmy produkujące zieloną energię, ale także przemysł i samorządy, domagają się liberalizacji tzw. ustawy odległościowej blokującej obecnie dostęp Polski do najtańszej na rynku energetyki wiatrowej.

Po trzech latach przestoju pełną parą ruszyła realizacja projektów wiatrowych na lądzie, które uzyskały wsparcie w aukcjach przeprowadzonych w latach 2018-2020. W efekcie przybędzie 4,2 GW nowych mocy wytwórczych, które już wkrótce zasilą polski system czystą i tanią energią. Już dzisiaj te inwestycje wzmacniają krajową gospodarkę, generując nowe miejsca pracy i wpływy podatkowe dla samorządów i budżetu państwa, a także dodatkowe przychody dla właścicieli działek – mówi Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

Zapotrzebowanie na bezemisyjną, atrakcyjną cenowo energię elektryczną bowiem systematycznie rośnie. Zakłady przemysłowe działające w Polsce chcą budować swoją przewagę konkurencyjną własnie w oparciu o energię z OZE, kupując ją bezpośrednio od wytwórcy. Koniec minionego roku przyniósł uchwalenie przez Sejm RP ustawy dotyczącej wspierania morskiej energetyki wiatrowej, która na początku 2021 roku została jednogłośnie przyjęta przez Senat. Teraz po podpisaniu ustawy przez prezydenta jest to już obowiązujące prawo, które otwiera drogę do postawienia pierwszych 5,9 GW do 2030 r. w polskiej części Bałtyku, a następnie kolejnych 5 GW – do 2040 r.

W minionym roku Polska zrobiła kolejne kroki milowe w drodze do rozwoju produkcji energii z wiatru na morzu. Przedstawiciele inwestorów oraz przemysłu rozwijanego wokół offshore wind podpisali z Ministerstwem Klimatu i Środowiska list intencyjny w sprawie wypracowania porozumienia sektorowego na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, tzw. sector deal, który ma stymulować kolejne polskie firmy do włączania się w łańcuch dostaw. Oprócz tego państwa regionu Morza Bałtyckiego, w tym Polska, podpisały z Komisją Europejską deklarację, zobowiązując się do współpracy na rzecz maksymalnego wykorzystania potencjału energetycznego morza – wyjaśniła Kamila Tarnacka, wiceprezes PSEW.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę