Polski Solar Holding realizuje projekty na Dolnym Śląsku

Deloitte, budownictwo, nowe technologie, © pixabay.com

Udostępnij:

Unijne dofinansowanie na realizację dwóch proekologicznych projektów w gminach Stara Kamienica i Prusice na Dolnym Śląsku pozyskał Polski Solar Holding. W efekcie na dachach około 400 domów pojawią się panele słoneczne. PSH już planuje kolejne działania w obszarze produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

W ciągu ostatnich lat Polski Solar Holding rozwinął unikatowy rodzaj partnerstwa z gminami Dolnego Śląska, obejmujący produkcję i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych. Kolejnym sukcesem spółki jest pozyskanie unijnego dofinansowania w wysokości ponad 10 mln zł na dwa innowacyjne projekty. Środki finansowe zostaną przeznaczone na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych.W ramach pierwszego projektu Polski Solar Holding planuje montaż ok. 180 instalacji w gminie Stara Kamienica do końca września 2019. Za realizację tego zadania odpowiedzialna będzie spółka Stara Kamienica Polski Solar Energetyka Odnawialna (SKPSEO). Kolejnych 200 instalacji pojawi się na terenie Prusic, Malczyc i Obornik Śląskich. Realizacją drugiego projektu zajmie się spółka Prusice PS Energetyka Odnawialna (PPSEO). Obie spółki zostały utworzone przez Polski Solar Holding przy współpracy z poszczególnymi samorządami.

- Polski Solar Holding jest długoterminowym partnerem strategicznym i udziałowcem w siedmiu spółkach komunalnych związanych z gminami na terenie południowej Polski. Dzięki środkom, które właśnie udało się nam pozyskać, rozpoczniemy realizację kolejnych unikatowych projektów o szerokim zasięgu, co pozwoli nam budować pozycję lidera w tej części kraju – zauważa William Buba, prezes zarządu Polski Solar Holding.

Projekty będą realizowane przez kilkanaście miesięcy z udziałem doradców, którzy pomogą mieszkańcom w aspektach technicznych. W rezultacie mieszkańcy otrzymają ekologiczne i energooszczędne źródło energii. Pozytywnym efektem będzie także redukcja emisji dwutlenku węgla, a tym samym ochrona środowiska i poprawa jakości powietrza.

Projekty zostały już wpisane do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej gminy Stara Kamienica i Prusice. Ich całkowita wartość wynosi w przybliżeniu odpowiednio 6 mln 266 tys. zł i 7 mln 268 tys. zł.

Tymczasem spółki z udziałem Polski Solar Holding przygotowują się do realizacji innych proekologicznych zadań. SKPSEO jest na etapie uprawomocniania się pozwolenia na budowę elektrowni o mocy 2,1 MWp, która zostanie posadowiona na nieużywanym gruncie, z kolei Olszyna PS Energetyka Odnawialna pozyskała pozwolenie na budowę elektrowni o mocy 3,9 Mwp.

Wcześniej Polski Solar Holding pozyskał środki na realizację innych przedsięwzięć związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. Na terenie Olszyny i Starej Kamienicy powstaną w sumie trzy farmy fotowoltaiczne o mocy 99,4 kW każda, dofinansowane prawie w połowie ze środków unijnych. PSH pomógł trzem gminom pozyskać dofinansowanie także na mikroinstalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej. W efekcie do końca 2018 roku panele w łącznej liczbie 1229 pokryją dach gminnego przedszkola, szkoły podstawowej oraz oczyszczalni ścieków w Starej Kamienicy, dachy Zespołu Szkół oraz Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki, tereny przy oczyszczalni ścieków, zbiornikach wody, stacji uzdatniania wody we Wleniu, dach świetlicy w Marczowie, dach świetlicy w Strzyżowcu oraz dachy Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, Gminnego Ośrodka Kultury w Olszynie, świetlicy w Biedrzychowicach i Szkoły Podstawowej w Biedrzychowicach.

Owocna współpraca z Polskim Solar Holdingiem niezmiernie cieszy wójta Starej Kamienicy i burmistrza Prusic. Obaj samorządowcy doceniają prospołeczne znaczenie projektów, które bezpośrednio wpłyną na życie lokalnych społeczności.

- Mieszkańcy gminy byli bardzo zainteresowani możliwością pozyskiwania czystej, odnawialnej energii słonecznej, dlatego staraliśmy się o pozyskanie środków na realizację naszego nowego projektu. Niezmiernie cieszymy się, że nam się to udało – mówi Mariusz Marek, zastępca wójta Starej Kamienicy.

Z kolei burmistrz Prusic, Igor Bandrowicz dodaje:- Z 19 zakwalifikowanych do dofinansowania projektów nasz znalazł się na miejscu czwartym, co pozwoliło na uzyskanie całości wnioskowanego dofinansowania. Możemy dzięki temu zaoferować mieszkańcom refundację kosztów w wysokości 85 procent, a to bardzo duże osiągnięcie.

Sukcesy przynosi także inny rodzaj partnerstwa z gminami Dolnego Śląska. Polski Solar Holding od blisko dwóch lat organizuje i rozwija Klastry Energii. W wyniku tej współpracy powstało 6 klastrów, które swoim zasięgiem obejmują łącznie 25 gmin, ponad 122 tys. gospodarstw domowych i prawie 330 tys. mieszkańców.

 

Źródlo: PSH

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również