Polskie firmy w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej

Omron

Wypowiedź Pauliny Bubek, inżyniera, absolwenta Politechniki Warszawskiej, pracownika firmy Omron

Jakie wyzwania przed Państwa firmą stawia IV rewolucja przemysłowa?

Paulina Bubek: We współczesnym przemyśle, lista powodów, dla których producenci chcą integrować systemy zarządzania liniami technologicznymi i maszynami staje się coraz dłuższa. Powszechny trend do optymalizacji wydajności procesów staje się już masowy.
Walka z konkurencją, powszechne dążenie do maksymalizacji zysków, coraz wyższe wymagania jakościowe to tylko niektóre przyczyny, dla których coraz więcej firm zaczyna mierzyć wydajność sprzętu poprzez współczynnik OEE. Pozwala to na skuteczną identyfikację wąskich gardeł i słabości procesów produkcyjnych. Jednocześnie niektóre sektory jak np. farmacja, przemysł żywnościowy czy motoryzacyjny odczuwa narastającą presję odbiorców i konsumentów na rejestrację krytycznych danych oraz ich śledzenie po to, aby w szybki sposób eliminować ewentualne pomyłki czy inne problemy.
Odpowiedzią na te potrzeby staje się idea „Przemysłu 4.0” -– stosowania rozwiązań w których wszystkie podzespoły nie tylko wiedzą o sobie nawzajem ale także mogą się ze sobą komunikować w czasie rzeczywistym oraz rejestrować wszystkie parametry procesów.
OMRON jako jedna z wiodących firm w zakresie automatyki przemysłowej oczywiście nie może zostać głucha na te potrzeby rynku. Chcemy nie tylko oferować produkty wpisujące się w ideę „przemysłu 4.0”, ale aktywnie ją współtworzyć, wyznaczając trendy i opracowywać nowe rozwiązania pozwalające zaspokajać oczekiwania klientów. Ideę „Przemysłu 4.0” wdrażamy praktycznie w każdej grupie oferowanych produktów poczynając od czujników czy przekaźników z możliwością monitoringu i funkcjami samodiagnozującymi po rozbudowane systemy sterowania, systemy wizyjne czy też roboty przemysłowe.


Czy polskie firmy są gotowe na wykorzystywanie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0?

Paulina Bubek: Polski przemysł coraz silniej powiązany z przemysłem międzynarodowym wpisuje się doskonale w tę wizję dążenia do zintegrowanych inteligentnych systemów zarządzania procesami i produkcją. O ile dla mniejszych firm przemysłowych barierą mogą być ciągle  nieco wyższe koszty takich rozwiązań to jednak na rynku widać wyraźnie trend zmiany w tym kierunku. Tak jak zwykle pionierami zmian są najczęściej duże koncerny międzynarodowe dążące do scalenia i jednakowych standardów produkcji niezależnie od miejsca, w jakim ulokowana jest fabryka. Wymuszaj ą one proces zmian na lokalnych dostawcach maszyn, integratorów systemów itp. i bardzo szybko wpływają na rozwiązania stosowane na pozostałej części rynku. Zwykle kwestią czasu jest rozpowszechnienie się nowego podejścia do zarządzania produkcją  także na mniejszych producentów.
Polska, której przemysł rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie nie ma powodu do kompleksów w tym względzie. Nowe inwestycje dużych międzynarodowych producentów  skutkują napływem nowych technologii i często są to rozwiązania bardziej nowatorskie niż stosowane dotychczas. Siłą rzeczy stajemy się pionierami nowych rozwiązań i technologii


Jakie najnowsze rozwiązania w Państwa firmie wpisują się w ideę Smart Factory?

Paulina Bubek: Omron jako jedna z nielicznych firm na rynku  oferująca pełne portfolio produktów automatyki przemysłowej obecnie oferuje swoim klientom szereg produktów i rozwiązań wpisujących się w ideę „Przemysłu 4.0”  Jako standard komunikacyjny promujemy sieci oparte na technologii Ethernet, takie jak np. EtherCAT, umożliwiające każdemu elementowi automatyki  (od czujników do robotów) wymianę informacji z prędkościami pozwalającymi na pełną kontrolę procesu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu sterowniki zarządzające procesami mają błyskawiczny dostęp do każdego szczegółu na temat parametrów produkcji. Gdy sterownik dodatkowo zostanie podłączony do systemu na poziomie przedsiębiorstwa, na przykład Enterprise Resource Planning (ERP), Manufacturing Resource Planning (MRP) lub Manufacturing Execution Systems (MES), można zacząć oglądać urzeczywistnienie wizji „Przemysł 4.0”. Po więcej szczegółów zachęcam do kontaktu z naszymi inżynierami.

 

Źródło: Omron

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę