Predictive Maintenance Cloud Solution, czyli rozwiązanie dla Przemysłu 4.0

Eaton

Przemysł 4.0 kryje w sobie potencjał dla nowych strategii biznesowych. Pomimo tego, iż istnieje wiele różnych metod, wartość każdej z nich zależy od jej praktycznego zastosowania. Portal Predictive Maintenance nie tylko skierował działalność zakładu produkcyjnego firmy Eaton w Dausenau na drogę przekształcenia się w inteligentną fabrykę - udało się jemu także przekonać do siebie jury przyznające nagrody Przemysłu 4.0 już w 2017 r.

Ludzie, maszyny i procesy przemysłowe są obecnie łączone w inteligentne sieci. Nowe obserwacje można uzyskać poprzez analizę i przetwarzanie danych generowanych w procesach produkcyjnych, a dzisiejsze czujniki dostarczają więcej informacji na temat stanu pracy zakładu niż kiedykolwiek wcześniej. W niektórych gałęziach przemysłu produkcja w partiach gotowych produktów jednostkowych jest już rzeczywistością; w takich w pełni rozwiniętych inteligentnych fabrykach każdy produkt jest wstępnie zmontowany online przed wejściem do w pełni zautomatyzowanego procesu produkcyjnego. 

Jednym z punktów odniesienia są nagrody Innowacje Przemysłu 4.0, które są organizowane i wręczane wspólnie przez Wydawnictwo VDE i ZVEI aby wyróżnić w ten sposób wybitne innowacje. W 2017 r. Predictive Maintenance Portal, rozwiązanie oparte na chmurze, opracowane przez Eaton i T-Systems, zdobyło drugie miejsce w walce z ostrą konkurencją. Co jednak wyróżnia to konkretne rozwiązanie Przemysłu 4.0?

Wielokrotnie nagradzane rozwiązanie oparte na chmurze zgodne z wymogami Internetu Rzeczy

- Koncepcja ta odpowiada szczególnym wymaganiom średniej wielkości firm budujących maszyny i integrującym systemy w ramach Przemysłu 4.0 - zauważa Stefan Selke, kierownik ds. marketingu segmentu MOEM w firmie Eaton. - Chodzi tutaj w szczególności o szybkie i łatwe wprowadzanie danych oraz o intuicyjną obsługę, aby ułatwić użytkownikom zapoznanie się z nowym systemem. Wspólnie z firmą T-Systems opracowaliśmy pakiety typu „plug-and-work” do podłączenia zakładu produkcyjnego i całej jego instalacji do chmury. Pakiety te umożliwiają praktycznie każdej firmie wejście w erę Przemysłu 4.0 - dodaje.

© Eaton

W tym celu firmy Eaton i T-Systems wniosły do partnerstwa swoje kluczowe kompetencje. Inteligentna aparatura łączeniowa firmy Eaton jest w stanie zebrać wszystkie istotne dla procesu dane, jak również przekazać je do wyznaczonych komponentów automatyki. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje cyfrowy wyłącznik silnikowy PKE lub nowy cyfrowy wyłącznik NZM. Oczywiście możliwe jest również włączenie do oferty przemienników częstotliwości firmy Eaton, począwszy od prostych DE1, a skończywszy na rozwiązaniach napędowych serii DG1. Zebrane dane mogą być następnie przetwarzane, na przykład za pomocą panelu dotykowego XV300 firmy Eaton i zintegrowanego oprogramowania wizualizacyjnego GALILEO. Ujednolicone protokoły pozwalają na łatwą integrację z platformą serwisową IoT dostarczaną przez firmę T-Systems. Ta ostatnia jest platformą serwisową multi-IoT, która oferuje użytkownikom rozwiązania systemowe i pakiety serwisowe najlepiej odpowiadające ich potrzebom.

Kluczowym elementem koncepcji tego rozwiązania jest całkowite bezpieczeństwo danych od momentu ich zebrania do ich przechowywania, tj. od rozrusznika silnikowego do chmury. Dzięki swojej wszechstronnej eksperckiej wiedzy w krytycznych dla biznesu obszarach, takich jak identyfikacja użytkowników, uprawnienia dostępu, certyfikaty i szyfrowanie, firma T-Systems jest idealnym partnerem do tego typu projektów. Dotyczy to w szczególności bezpieczeństwa IT: Firma T-Systems pełni funkcję pełnomocnika Microsoft Azure Germany, co oznacza, że kwestia przechowywania danych podlega prawu niemieckiemu. W związku z tym T-Systems może zagwarantować przestrzeganie rygorystycznych niemieckich przepisów o ochronie danych. Dane mogą być przesyłane zarówno bezprzewodowo, jak i za pomocą przewodu przy użyciu wstępnie skonfigurowanego sprzętu.

System w praktyce: Podłączenie istniejących maszyn do chmury

Wykonalność tej koncepcji potwierdza projekt wykonany w fabryce firmy Eaton w Dausenau, która produkuje m.in. serię urządzeń pulpitowych RMQ-Titan, jak również panele dotykowe XV300. Firma Eaton celowo wybrała właśnie ten obiekt, aby przeprowadzić połączenie swoich istniejących maszyn z Predictive Maintenance Portal. - W zakładzie w Dausenau produkujemy już od ponad 80 lat, wykorzystując zarówno istniejące, jak i nowe maszyny oraz infrastrukturę informatyczną, która rozwinęła się organicznie - mówi Stefan Selke. 

Rozwiązanie oparte na chmurze oferuje również inne istotne zalety: wiele użytecznych procesów analitycznych jest już wstępnie zaprogramowanych w portalu. Ułatwia to analizę danych i ich przetwarzanie w taki sposób, że każdy użytkownik końcowy uzna je za przydatne. Przykładem jest wykrywanie anomalii: rozwiązanie to umożliwia określenie wartości bazowych dla różnych okresów czasu. Rozpoznaje, czy wartości te są spełniane czy przekraczane podczas pracy, a następnie wykorzystuje zebrane dane do tworzenia wykresów anomalii.

Źródło: Eaton

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę