Projekt inwestycyjny zwiększający bezpieczeństwo energetyczne

bezpieczeństwo energetyczne PERN © PERN

Udostępnij:

Rozstrzygnięto przetarg na budowę sześciu zbiorników na paliwa w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. To element realizacji II etapu rozbudowy pojemności na produkty naftowe PERN. Dzięki inwestycjom pojemność baz magazynowych zwiększy się o 126 tys. m³. 

Zbiorniki w Boronowie i Rejowcu wykona Mostostal Warszawa, a w Emilianowie i Małaszewiczach Naftoremont – Naftobudowa. Przypomnijmy, ze w ramach tego etapu trwa już budowa zbiornika o pojemności 32 tys. m³ w Koluszkach. Jednocześnie rozpoczęła się już procedura wyboru wykonawcy na budowę dwóch zbiorników oraz infrastruktury im towarzyszącej w bazie paliw w Dębogórzu. Każdy zbiornik ma mieć pojemność 32 tys. m³. Drugi etap rozbudowy pojemności zwiększy pojemność baz paliwowych PERN łącznie o 222 tys. m³, czyli o około 12%.- Rynek paliwowy w Polsce od 2016 r. bardzo istotnie się zmienił. Wprowadzono szereg regulacji, które w radykalny sposób ukróciły proceder nielegalnego obrotu paliwami, pozostawiając w budżecie naszego kraju miliardy złotych. To powoduje, że konieczne staje się inwestowanie w nowe pojemności, które mają służyć legalnemu obrotowi paliwami, ale również poprawiają nasze bezpieczeństwo energetyczne - mówi Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Rozbudowa pojemności na paliwa to jedna z Megainwestycji PERN, które wynikają z przyjętej przez Radę Ministrów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym i znajdują swoje odzwierciedlenie w strategii Spółki do 2022 r. Obok nich PERN rozbudowuje zbiorniki surowcowe – łącznie o około 600 tys. m³ pojemności na ropę naftową w Bazie i Terminalu Naftowym w Gdańsku oraz system rurociągów. - Na koniec 2021 r. planujemy również oddanie do użytku rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw dla Aglomeracji Śląskiej. Na koniec 2023 r. chcemy natomiast zbudować II nitkę rurociągu pomorskiego. Wszystkie te inwestycje radykalnie zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski - Igor Wasilewski, prezes PERN.

Źródło: PERN

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również