Projektowanie szaf sterowniczych zgodnie z zasadami

Blumbecker Polska

Odpowiednio wykonana zabudowa komponentów automatyki oszczędza cenne miejsce, pozwala na optymalniejsze rozłożenie okablowania, a praktyczne akcesoria sprawiają, że montaż jest zdecydowanie bardziej wygodny i łatwiejszy. Od szafy sterowniczej należy oczekiwać przede wszystkim: wysokiej trwałości i wytrzymałości, systemowego rozstawu oraz prostego montowania.

Niezawodna obudowa

Szafy sterownicze projektowane są przede wszystkim w celu ochrony elementów automatyki, części elektrycznych oraz układów rozdziałów mocy. Zabudowy zapewniają też zabezpieczenie dla pracowników przed niespodziewanymi zagrożeniami, przy okazji ułatwiając im dostęp do poszczególnych instalacji i urządzeń. Jednak nie jest to ich jedyna funkcja - chronią wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą zaszkodzić poszczególnym komponentom, znajdującym się w jej wnętrzu. Przy wyborze szafy warto więc skupić się na odpowiedniej szczelności i wytrzymałości, aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym. Dodatkowo szafy sterownicze regulują temperaturę i wilgotność. Zabudowa powinna posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty, które potwierdzają zgodność z wszystkimi przepisami i normami, co daje pewność bezpiecznej, pewnej i bezawaryjnej pracy. Przydatną alternatywą są szafy modułowe, które w momencie chęci rozbudowy sprzętu mają możliwość łączenia się bez utraty wszechstronności użycia. Aparatura, która stanowi wnętrze zabudowy, sprawia, że zarządzanie pracą instalacji jest niezwykle proste – zaczynając od dużych maszyn, a kończąc na najmniejszych wentylatorach.

Wyposażenie 

Standardowa szafa sterownicza posiada w swoim wyposażeniu aparaturę modułową, którą dostosowuje się podczas instalacji na szynach montażowych. W jej skład wchodzą również elementy pojedyncze rozmieszczone wewnątrz, jak i na drzwiach zabudowy. Strona zewnętrzna składa się z wyłączników oraz włączników, które obsługiwane są ręcznie. Znajdują się tam również lampy ostrzegawcze oraz instrukcje wybranych elementów. Podstawę wyposażenia szaf stanowią komponenty, takie jak: aparatura elektryczna i elektroniczna, okablowanie oraz urządzenia dodatkowe, do których zalicza się m.in klimatyzację, wentylację czy oświetlenie.

Sprawny, fachowy projekt

Wykonany projekt elektryczny, który stanowi podstawę prawidłowo zaprojektowanej szafy sterowniczej, jest punktem wyjścia każdego kolejnego kroku. Klienci mają możliwość dostarczenia samodzielnie schematu projektowego, jednak większość przedsiębiorstw, zajmujących się projektowaniem szaf, może wszystko zaplanować na własną rękę. Po stworzeniu projektu instalacji elektrycznej wykonywany jest tzw. projekt montażowy, w którym wszystkie docelowe komponenty lokalizuje się w wersji elektronicznej w modelu 3D. Najważniejszą rolę odgrywa zgodność parametrów – szczególne znaczenie mają rozmiary i kształty wszystkich części. Końcowym etapem projektu montażowego jest połączenie danych struktury elektrycznej z projektem montażowym 3D. W taki sposób powstają zarysy połączeń elektrycznych i okablowania, które umożliwiają dalszą realizację. 

Wiele firm w swoim kontakcie z klientem pragnie zagwarantować jak najbardziej wydajną i skuteczną  współpracę, dlatego też zainteresowani projektem szafy sterowniczej często mogą liczyć na indywidualnego doradcę, który przez cały proces przygotowawczy będzie służył swoją fachową wiedzą. Jest on do dyspozycji na każdym kroku realizowania projektu – rozpoczynając od szkicu i pierwszej propozycji aż do zapewnienia serwisu po sprzedaży. Takie rozwiązania dają pewność stałego kontaktu w razie wystąpienia komplikacji, a obowiązki każdej osoby są jasne i zrozumiałe. Również dzięki temu finalny produkt jest zgodny z przepisami, w pełni bezpieczny, a także odpowiada wymaganiom klienta. 

Chłodzenie szaf sterowniczych

Temperatura w niechłodzonej szafie sterowniczej nie może przekraczać 60ºC – w innym wypadku wszystkie podzespoły znajdujące się wewnątrz mogą ulec uszkodzeniu. Efektywny i ekonomiczny system klimatyzacji szafy sterowniczej polega na odpowiednim rozkładzie wszystkich elementów i materiałów eksploatacyjnych, które znajdują się wewnątrz obudowy. Podczas projektowania należy postępować zgodnie z zasadą, że ciężkie elementy powinny znaleźć się na spodzie, natomiast te lżejsze należy umieścić na górze szafy sterowniczej. Istotną rolę odgrywa również odległość pomiędzy sąsiadującymi komponentami – zbyt bliskie ich położenie może powodować przeciążenie, a następnie szybsze uszkodzenie elementów. Skutecznym rozwiązaniem, aby zapobiec nieprawidłowościom, są systemy wentylacji i klimatyzacji, które gwarantują sprawne funkcjonowanie instalacji elektrycznych, nawet w ekstremalnych warunkach. System zabezpiecza przed skraplaniem czy zniszczeniami, jakie powoduje niska lub wysoka temperatura.

Innowacyjne projektowanie

Za projektowanie szaf sterowniczych powinny być odpowiedzialne firmy, które w sposób profesjonalny zajmują się tą dziedziną, a przede wszystkim ich działania są zgodne z normami i przepisami krajowymi. W ofercie firmy El-Connect można znaleźć usługi projektowania i prefabrykacji nie tylko szaf sterowniczych, ale również rozdzielnic, paneli operatorskich czy układów napędowych. Przedsiębiorstwo posiada innowacyjne produkty dla automatyki przemysłowej – zajmuje się montażem systemów sterowania m.in. firmy Rittal, Eaton, Siemens, Schneider Electric czy ABB.

Innowacyjnym oprogramowaniem jest platforma EPLAN Pro Panel – system dający możliwość przygotowania projektu szaf sterowniczych w trójwymiarze. Dzięki technologii użytkownicy są w stanie zobaczyć w 3D: narzędzia konstrukcyjne, okablowanie, zasilanie czy konfigurację szyn zasilających. System zapewnia zwięzły i zorganizowany przekaz danych, a to podnosi jakość koncepcji i przyspiesza proces inżynieryjny.

W ofercie firmy Rittal znajdziemy m.in. oprogramowanie RiCAD-3D, dzięki któremu wszystkie dane CAD mogą być pobierane w inteligentnym natywnym formacie obsługiwanym przez wiele programów CAD w wersji 2D/3D w ramach wszystkich powszechnie stosowanych systemów CAD. Szczegółowe rysunki pozwalają użytkownikom na szybkie sporządzanie schematów konstrukcyjnych z zachowaniem optymalnego bezpieczeństwa w fazie planowania.

Na etapie projektowania i konstruowania nowatorskich rozwiązań w szafach sterowniczych swoich klientów wspiera firma Wago, która cały czas stara się sprostać wyzwaniom stałej optymalizacji i rozwoju. W ofercie firmy można znaleźć termotransferową drukarkę smartPRINTER. Pozwala ona zaoszczędzić czas za pomocą automatycznej wysyłki danych, co minimalizuje liczbę możliwych błędów. W procesie montażu zabudowy pracownikom może pomóc Smart Designer, który umożliwia przedstawienie np. listwy zaciskowej w 3D czy zobrazowanie połączeń montażowych w formie elektronicznej. Dodatkową opcją są również złączki listwowe z serii TOPJOB S, pozwalające na montaż i demontaż bez użycia dodatkowych narzędzi.

Na szczególną uwagę zasługuje także system Sirius firmy Siemens, który zawiera pełny wachlarz urządzeń zabezpieczających, załączających oraz monitorujących w różnych wielkościach. Narzędzia do ekspertyzy konsultingowej oraz warianty produktów pozwalają na sprawne przeniesienie wersji elektronicznej szafy sterowniczej do rzeczywistości.

-----------
Artykuł powstał m.in. na podstawie materiałów zamieszczonych na stronach firm: El-Connect, EPLAN, Rittal, Siemens, Wago.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę