Prowadnik ice-chain zapobiega przestojowi w niskich temperaturach

motion igus, prowadnik, ice-chain, © igus

Udostępnij:

Specjalista motion igus opracował nowy e-prowadnik o nazwie "ice-chain". Ma on zapobiec zamarzaniu systemu zasilania (np. na ukośnych windach). Formowana wtryskowo powierzchnia styku prowadnika z podłożem została ograniczona do dwóch punktów przez co szansa na zamrożenie jest znacznie mniejsza.

Ukośne windy są używane w różnych miejscach do przewozu ludzi lub towarów. Bez względu na to, czy chodzi o transport ludzi, czy towarów, zawsze wymagają one długotrwałego i bezproblemowego działania. Awaria zwykle powoduje wysokie koszty utrzymania z powodu wysokości i słabego dostępu. Wyzwania te są spotęgowane, gdy ukośne windy są wykorzystywane w niesprzyjających warunkach pogodowych, na przykład w windach osobowych w górach lub w windach budowlanych na zewnątrz. Operację można kontynuować tylko po skomplikowanym rozmrażaniu. Koncepcje zapobiegające zamarzaniu, takie jak innowacyjny ice-chain firmy igus, są potrzebne, aby zagwarantować bezpieczeństwo i niezawodność w tych ekstremalnych warunkach.Nowa konstrukcja zapobiega awariom instalacji

Istnieje ryzyko zamarznięcia, szczególnie w systemach z e-prowadnikami, które poruszają się rzadko lub w dłuższych interwałach w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Do takich zastosowań może być użyty odporny na mróz ice-chain. Technika zastosowana tutaj jest tak samo prosta, jak skuteczna: dwa sferyczne piny na każdym ogniwie prowadnika są formowane wtryskowo na poprzeczkach e-prowadnika wzdłuż zewnętrznego promienia. W rezultacie powierzchnia kontaktu, a tym samym ryzyko zamarznięcia, jest znacznie mniejsza. E-prowadnik jest nadal bezpieczny w prowadnicy, ale dotyka tylko niewielkiej powierzchni i nie przykleja się. Piny nakładane na poprzeczki za pomocą formowania wtryskowego optymalizują zachowanie się e-prowadnika bez zmniejszania tradycyjnie wysokiej wytrzymałości e-prowadników. Prostokątny system zderzakowy, który rozkłada siły równomiernie, i wytrzymałe połączenie sworzeń/otwór w bocznych ogniwach gwarantuje wysoką wytrzymałość, oferując dużą ładowność lub wagę wypełnienia. Ponieważ sferyczne piny mają wysokość tylko 1,8 milimetra, wysokość instalacji jest tylko nieznacznie większa. Ice-chain można zatem łatwo zintegrować nawet w ograniczonych przestrzeniach montażowych.E-prowadniki i przewody chainflex wytrzymują ujemne temperatury

Podobnie jak wszystkie e-prowadniki do użytku na zewnątrz, ice-chain jest wykonany z odpornych na warunki atmosferyczne i media, wysokowydajnych tworzyw sztucznych. Materiał igumid G może być stosowany w aplikacjach do -40 ° C. Wraz z przewodami chainflex, zoptymalizowanymi pod kątem ciągłego, dynamicznego wykorzystania w e-prowadnikach, ice-chain niezawodnie porusza aplikacje nawet w śniegu i lodzie. Dzięki płaszczom wykonanym z PUR lub TPE, przewody chainflex zapewniają bezproblemowe działanie nawet w temperaturach znacznie poniżej zera w ciągu bardzo długiego czasu. A jeśli temperatura spadnie do -35 ° C, przewód servo chainflex CF29 nadal będzie niezawodnie zasilał dowolny układ napędowy. W ramach koncepcji igus readychain, ice-chain jest również dostępny jako kompletny system w pełni wyposażony we wstępnie konfekcjonowane przewody, które można szybko zamontować i podłączyć.

 

Źródło: igus

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również