Przemysłowa przekładnia firmy Nord

Nord Drivesystems

Przekładnie przemysłowe pochodzące z serii Maxdrive firmy NORD zapewniają właściwy moment wyjściowy w zakresie od 15 do 240 kNm. Nord wypuścił obecnie nową serię przekładni przemysłowych MAXXDRIVE XT, która optymalizuje sprawdzony system modularny dla aplikacji wymagających wysokiego potencjału termicznego.

Seria przekładni przemysłowych MAXXDRIVE od dziesięciu lat stanowi część portfolio produktów Nord i była w tym czasie stale rozwijana. Najnowsza generacja uzupełnia długo obecną na rynku serię o zoptymalizowaną pod kątem wymagających aplikacji dwustopniową przekładnię kątową, która jest szczególnie odpowiednia dla systemów przenośników taśmowych i może być łatwo dopasowana do indywidualnych wymagań. Zakres mocy i prędkości został specjalnie zaprojektowany dla zastosowań, w których wymagany jest niski zakres prędkości w połączeniu z wysoką mocą – np. w przemyśle materiałów sypkich i minerałów. W branżach tych wymagane są solidne rozwiązania odporne na zanieczyszczenia i niezawodne podczas działania w surowych warunkach operacyjnych. Z tego powodu konieczna jest także specjalna koncepcja uszczelnień, wymagająca minimalnej konserwacji, dzięki której system napędowy nie musi być wyposażony w zewnętrzne chłodzenie.

Rozwiązania chłodzenia dla aplikacji o wysokich mocach.

Wyjściowy moment obrotowy dla serii MAXXDRIVE XT zawiera się w przedziale pomiędzy 15 a 75 kNm przy przełożeniach od 6,3 do 22,4. Przekładnie MAXXDRIVE są dostępne w siedmiu zakresach mocy od 50 do 1500 kW. W przeciwieństwie do wcześniejszych konstrukcji seria jest standardowo wyposażona w użebrowaną obudowę UNICASE ze zintegrowanym wentylatorem osiowym. Ze względu na zwiększoną powierzchnię korpusu oraz zastosowane osłony wentylatora, przepływ powietrza chłodzącego jest optymalny oraz osiągnięto bardzo wysoki potencjał termiczny - w wielu przypadkach dodatkowe chłodzenie nie jest wymagane. Duże łożyska walcowe oraz ich rozmieszczenie w stosunku do środka korpusu zwiększają obciążalność i wydłużają okres eksploatacji komponentów.

Ekonomiczny system modułowy

Wszystkie rozwiązania napędowe dla Klientów indywidualnych są planowane zgodnie z zasadą modułowości. Dzięki dopasowanemu systemowi modularnemu można zapewnić atrakcyjne rozwiązania dla branż wrażliwych cenowo. Zapewnia to wszechstronna oferta przetwornic częstotliwości, silników i przekładni, jak również systemów sprzęgających i hamulcowych - w każdym przypadku dostępny jest szeroki zakres opcji. Płynne działanie zapewniają rozwiązania, takie jak sprzęgła hydrokinetyczne dobrane odpowiednio do danej aplikacji czy uszczelnienia Taconite, które efektywnie chronią przed pyłem ściernym i korozją pierścienie uszczelniające wał.

Koncept predykcji konserwacji w systemach sieciowych

Nord oferuje również innowacyjne koncepcje predykcji konserwacji, szczególnie dla ciężkich przekładni przemysłowych. Wykorzystując przetwornicę częstotliwości, sieciowe zespoły napędowe Nord przesyłają swoje dane stanu za pomocą systemu sterowania lub bezpośrednio do zabezpieczonej chmury. Dzięki opcjonalnemu monitoringowi wibracji zmiany stanu można wykryć na wczesnym etapie i zaplanować konserwację w odpowiednim czasie. Rejestrowanie danych o wydajności zapewnia również optymalne dostrojenie systemu, jak również stałe monitorowanie stanu technicznego napędów.

Źródło: Nord Drivesystems

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę