Przyszłość zasilania przemysłowego

Delta

O kluczowych trendach i zmianach w obszarze zasilania przemysłowego rozmawialiśmy z Krzysztofem Witkowskim, Product managerem Automation components w firmie TME.

Czy postępujące zmiany związane z automatyzacją procesów produkcyjnych, wdrażaniem rozwiązań Przemysłu 4.0 będą miały duży wpływ na stosowane rozwiązania?

Przemysł 4.0 to nieuchronna konsekwencja postępu technologicznego i duży krok naprzód w automatyzacji procesów. Konsekwencje te nie ominą również technologii zasilania, jednakże nie będzie to rewolucja, a co najwyżej ewolucja. Nowoczesne technologie wdrażane w zasilaczach w ramach Przemysłu 4.0 nie będą kluczowym kryterium wyboru klientów. Będzie to swoisty dodatek znacznie ułatwiający i usprawniający zasilanie aplikacji, ale nadal najważniejszą kwestią wyboru zasilacza będzie jego niezawodność.

Jakie technologie będą w najbliższej przyszłości na topie?

Zasilacz to urządzenie, które najbardziej opiera się trendom i zmianom spośród wszystkich urządzeń biorących udział w automatyzacji procesów. Technologie, które są zauważalne od dłuższego czasu w takich urządzeniach jak falowniki, sterowniki PLC, czy moduły pomiarowe, zaczynają docierać do produktów zasilających znacznie później. Od dłuższego czasu zauważalnym trendem, w szczególności w produktach konsumenckich, jest IoT. Ta technologia wkracza również do sektora przemysłowego. Komunikacja urządzeń ze światem poprzez połączenie z internetem jest dziś funkcją podstawową. Umożliwia sterowanie, monitorowanie i reagowanie w sytuacjach krytycznych. Możliwość komunikacji z internetem możemy zaobserwować w zaawansowanych zasilaczach dużej mocy. W niedalekiej przyszłości ta technologia będzie dostępna również w tańszych zasilaczach mniejszej mocy.

Jakie kluczowe czynniki są najważniejsze przy wyborze zasilaczy przemysłowych?

Zasilacz jest jedną z najważniejszych składowych aplikacji. Bez stabilnego zasilania aplikacja nie jest w stanie funkcjonować. W przypadku awarii czujnika czy przekaźnika często aplikacja częściowo spełnia swoje zadanie. Bez niezawodnego zasilania jest to niemożliwe. Zatem niezawodność jest kluczowym czynnikiem przy wyborze zasilacza. Zasilacze często muszą się mierzyć nie tylko z pracą w trudnych warunkach środowiskowych, jak np. silne zapylenie, wysoka temperatura, wilgoć czy nawet wibracje, ale również ze słabej jakości parametrami sieci zasilającej, jak spadki napięcia czy przepięcia. Dobrej klasy zasilacz, poprawnie dobrany do aplikacji, powinien poradzić sobie z takimi problemami.

 Czy jeszcze jakieś inne trendy wpływają dziś na obszar zasilania przemysłowego?

Nieodłącznym towarzyszem postępu technologicznego jest miniaturyzacja, nie tylko w obszarze urządzeń przemysłowych, ale w ogóle. Urządzenia zasilające również wpisują się w ten proces. Kolejną innowacją są zasilacze konfigurowalne. Aplikacje nierzadko wymagają niestandardowych urządzeń zasilających. Znani producenci umożliwiają klientowi skonfigurowanie wyjść zasilacza według własnych potrzeb. Polega to na tym, że do „bazy” zasilacza dodaje się moduły wyjściowe o różnych wartościach napięć i mocy. W ten sposób klient jest w stanie uzyskać zasilacz wielowyjściowy odpowiadający wymogom aplikacji.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę