Rewers na rurociągu PERN poprawi polskie bezpieczeństwo energetyczne

rewers na rurociągu © PERN

Udostępnij:

PERN postanowił, aby  wschodnia część rurociągu „Przyjaźń” miała możliwość rewersyjnego tłoczenia ropy naftowej, czyli tłoczenia surowca z Płocka do Adamowa. Obecnie transport odbywa się jedynie w przeciwnym kierunku. Celem jest wzrost elastyczności sieci logistycznej firmy oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Możliwości rewersyjnej pracy ma dziś tylko rurociąg północny łączący Gdańsk z Płockiem. Jak bardzo takie rozwiązanie jest potrzebne, przekonaliśmy się w czasie tzw. kryzysu chlorkowego, kiedy do kraju napłynęła z Rosji zanieczyszczona ropa naftowa. Na 46 dni zatrzymano tłoczenie rurociągiem „Przyjaźń”, a ciężar pracy wziął na siebie właśnie odcinek północny sieci PERN.Jego rola jeszcze bardziej wzrośnie gdy zostanie wybudowana II nitka tej magistrali – 6 lutego 2020 r. PERN ogłosił postępowanie na wybór „Inżyniera budowy” dla tej inwestycji.

- Rewers na wschodnim odcinku rurociągu „Przyjaźń” da nam możliwość elastycznego i dwukierunkowego przesyłania ropy między bazami, aby w pełnym zakresie i bez żadnych zakłóceń obsługiwać naszych klientów - Igor Wasilewski, prezes PERN.

Rewers odcinka wschodniego jest elementem realizowanych obecnie kluczowych inwestycji spółki w obszarze bezpieczeństwa energetycznego państwa. Chodzi o rozbudowę pojemności surowcowych i paliwowych, oraz budowę rurociągu surowcowego z Gdańska do Płocka i paliwowego z Boronowa do Trzebini. Obecna sieć rurociągów ropy naftowej w naszym kraju wynosi 1843 km. Sieć rurociągów paliwowych to 636 km.Źródło: PERN

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również