Robot akrobata wykona backflipa

MIT/YouTube

Naukowcy z MIT skonstruowali minirobota – geparda, na lekkich nogach, ale z szerokim zakresem ruchu. Jego najnowsza możliwość to wykonanie backflipa, czyli salta w tył o 360 stopni. Robot porusza się w każdym terenie dwa razy szybciej niż chodzi przeciętny człowiek.

Minirobot – akrobata może zginać się, obracać nogami, chodzić w lewo, prawo do góry, obracać się w miejscu itp. Po kopnięciu upada na ziemie, ale szybko jest w stanie się wyprostować wykonując ruch kolanami niczym mistrz kung-fu. Naukowcy z MIT twierdzą, że robot zaprojektowany jest tak, by był niezniszczalny, nawet jeśli dojdzie do wycieku.

W przypadku złamania kończyny lub silnika miniaturowy gepard został zaprojektowany z myślą o modułowej budowie: każda z nóg robota zasilana jest trzema identycznymi, tanimi silnikami elektrycznymi, które naukowcy zaprojektowali z wykorzystaniem gotowych części. Każdy silnik można łatwo wymienić na nowy. Całość waży około 9 kg. 

Każda noga napędzana jest trzema silnikami, aby zapewnić jej trzy stopnie swobody i szeroki zakres ruchu. Lekka konstrukcja o niskim momencie obrotowym i niskiej bezwładności umożliwia robotowi wykonywanie szybkich, dynamicznych manewrów i wywieranie dużej siły na ziemię bez zrywania przekładni. Zarówno po korytarzach MIT jak i nierównej powierzchni parku gepard może poruszać się z prędkością około 9 km/h. Ponieważ stawy robota są w stanie poruszać się trzy razy szybciej z dwukrotnie większym momentem obrotowym, konstruktorzy twierdzą, że robogepard może się docelowo poruszać nawet dwa razy szybciej.

Naukowcy zaprezentują projekt geparda na Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyzacji w maju. Obecnie budują więcej czteronożnych maszyn. Zamierzają oni skonstruować kolejnych 10 by następnie móc je wypożyczać innym laboratoriom. Ponieważ czworonożny robot jest bardzo wytrzymały i sprawny więc wypożyczenie geparda innym grupom badawczym pozwoli inżynierom przetestowanie nowatorskich algorytmów na dynamicznej maszynie.

 

Źródło: MIT

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę