Robot humanoidalny T-HR3 Toyoty sterowany zdalnie przez sieć 5G

Toyota, robot humanoidalny T-HR3 © Toyota

Udostępnij:

Toyota i japoński operator komórkowy NTT Docomo opracowały system sterowania na odległość humanoidalnym robotem T-HR3 za pośrednictwem sieci komórkowej piątej generacji. Dzięki nowej technologii, robot ten precyzyjnie odwzorowujący ludzkie ruchy i czynności, będzie mógł być sterowany z dowolnego miejsca na świecie.

Robot T-HR3 to kolejny prototyp z serii Partner Robots Toyoty, który jest zdolny wspierać ludzi w ich aktywności w różnych środowiskach, m.in. w domu czy w ośrodkach medycznych. Zastosowano w nim moduły siłowników (Torque Servo Modules) sprzężone z czujnikami ruchów operatora (Master Maneuvering System), które umożliwiają T-HR3 precyzyjne poruszanie kończynami i kontrolowanie siły oddziaływania na przedmioty lub osoby, koordynację ruchów i utrzymanie równowagi oraz zdalne sterowanie w sposób najbardziej naturalny dla operatora. System pozwala na odległość sterować całym robotem i odczuwać działające na niego siły. Robot wiernie odwzorowuje ruchy sterującego nim człowieka.



T-HR3 został po raz pierwszy zaprezentowany pod koniec 2017 r. Dotychczas eksperymenty były przeprowadzane przy pomocy połączenia przez kabel, dzięki czemu opóźnienia zdarzały się rzadko. Jednak docelowo konieczne było opracowanie zdalnego sterowania, aby uzyskać pełną użyteczność w wielu praktycznych zastosowaniach. Udało się to dzięki technologii 5G opracowanej przez Docomo. W nowym systemie zdalnej kontroli najważniejsze było zminimalizowanie opóźnień w wymianie sygnałów oraz upewnienie się, że ruch robota jest wystarczająco płynny.

Toyota i Docomo zaprezentują nowe rozwiązanie podczas dwudniowej wystawy Docomo Open House 2018 w hali Tokyo Big Sight 6 grudnia. Sygnał między robotem T-HR3 i kontrolerem będzie przesyłany z Tokyo Big Sight do wieży Tokyo Skytree na odległość 10 km. Toyota i Docomo będą kontynuowały współpracę nad tym projektem.

NTT Docomo to największy operator komórkowy w Japonii, mający ponad 77 milionów użytkowników. Firma w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju technologii łączności bezprzewodowej 3G, 4G i 5G. Do 2020 r. firma wprowadzi do komercyjnego użytku w Japonii sieć mobilną 5G.



Źródło: Toyota

Udostępnij:

Drukuj



elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.




TOP w kategorii






Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również