Robot – rolnik, zwiększa produkcję sałaty

 Iron Ox, ramiona robotyczne, © Iron Ox

Udostępnij:

Firma Iron Ox otwiera swój pierwszy zakład produkcyjny w San Carlos, niedaleko San Francisco. Otwarcie to kolejny duży krok w kierunku realizacji wielkiej wizji firmy: w pełni autonomiczna farma, w której oprogramowanie i robotyka zastępują miejsce ludzkich pracowników rolnych,  których obecnie brakuje.

Kryty hydroponiczny obiekt o powierzchni zaledwie 750 metrów, będzie produkował liściaste warzywa w tempie około 26 000 sztuk rocznie.  Wielkość produkcji, zaplanowana przez Iron Ox, to normalnie produkcja tradycyjnego gospodarstwa rolnego, ale o pięciokrotnie większym areale. 


Personel, który nie zajmuje się sałatą, składa się z szeregu robotycznych ramion i przemienników. Ramiona pojedynczo wyrywają rośliny z tacek hydroponicznych i przenoszą je na nowe tace, ponieważ zwiększają one rozmiar, maksymalizując ich zdrowie i wydajność - luksus, którego nie mają najbardziej odkryte farmy. Duże białe urządzenia mechaniczne przenoszą napełnione wodą tacki o wadze prawie 400 kg.

Zamiast eliminować miejsca pracy, firma ma nadzieję, że roboty wypełnią luki w branży. Uważa on, że dzięki możliwości uprawy roślin w pobliżu obszarów miejskich bez płacenia pensji na poziomie miasta, zautomatyzowane gospodarstwa pozwolą sklepom wybrać bardziej świeże warzywa niż te, które musiały pokonać tysiące kilometrów. To znaczy, zakładając, że startup może uzyskać ceny odpowiadające tradycyjnym konkurentom.


TOP w kategorii


#Robotyka, montaż i obsługa

Iron Ox ramiona robotyczne Yiannis Ampatzidis , adiunkt inżynierii rolniczej na University of Florida. mówi, że wprowadzenie automatyzacji zarówno w rolnictwie wewnętrznym, jak i zewnętrznym jest niezbędne, aby pomóc szerszemu pokoleniu przemysłu rolnego rozwiązać problem długotrwałego braku siły roboczej.

 

Udostępnij:

Drukuj

etAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również