Robot UR5 w fabryce Aquael

Universal Robots

Universal Robots wyposażył fabrykę Aquael w robota UR5, który automatyzuje produkcję grzałek. Wdrożenie cobota UR umożliwia uzyskanie wymiernych korzyści m.in. w postaci skrócenia czasu realizacji procesów wytwarzania. Zwrot z inwestycji w UR5 szacowany jest na około 16-18 miesięcy.

Od ponad 35 lat  Aquael produkuje wszystkie elementy potrzebne do założenia i pielęgnacji akwariów słodkowodnych a także stawów ogrodowych: m.in. zbiorniki, oprzyrządowanie takie, jak pokrywy, filtry, urządzenia grzejne, napowietrzające, oświetlające, w tym urządzenia sterowane smartfonem, lampy podwodne i ogrodowe lampy solarne. Producent dostarcza również szeroką gamę akcesoriów pielęgnacyjnych dla zwierząt domowych. Do grupy  Aquael należy także popularna sieć sklepów zoologicznych Aquaelzoo.

Cobot pomaga firmie w rozwoju

Wyzwaniem dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa jest aktualna sytuacja na rynku pracy, przede wszystkim rosnące koszty zatrudnienia oraz problemy z pozyskaniem pracowników. - Zależało nam na efektywniejszej produkcji – produkowaniu więcej przy niezmienionych kosztach. Cobot UR pomógł nam także zautomatyzować uciążliwe i monotonne procesy oraz przesunąć pracowników do innych obszarów. W ten sposób stajemy się także atrakcyjniejszym pracodawcą – mówi Arkadiusz Soroka, dyrektor Zakładu Aquael.

Aquael prowadzi działalność w Polsce w dwóch zakładach produkcyjnych: w Warszawie i w Suwałkach. Obiekt w Suwałkach zatrudnia około 450 osób i jest największym w tym segmencie zakładem produkcyjnym w Polsce i jednym z większych w Europie. - Aquael to doskonały przykład pokazujący, że z cobotów mogą korzystać praktycznie wszystkie segmenty przemysłu. Zastosowanie cobota UR5 w zakładzie w Suwałkach pozwoliło nie tylko zautomatyzować proces wytwarzania grzałek akwariowych, ale także uczynić go efektywniejszym – mówi Slavoj Musilek, General Manager w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Universal Robots.

© Universal Robots

Na początku 2019 r. Aquael wdrożył cobota UR5 Universal Robots, którego zadaniem jest obsługa procesu obróbki mechanicznej kształtek ceramicznych – stanowiących rdzeń elementu grzejnego w grzałkach akwariowych. Wyposażony w chwytak podciśnieniowy, UR5 pobiera element ze stosu paletek, które wcześniej przygotowuje pracownik. Następnie robot umieszcza grzałkę we frezarce, wyjmuje element i odkłada na paletkę. Cykl obróbki jednej paletki wynosi niespełna 18 minut. Robot pracuje w pełni autonomicznie, operator jedynie dostarcza i zabiera paletki oraz kontroluje jego pracę. Następnie elementy są poddane wypalaniu w piecu o temperaturze 1200 stopni. Opisany proces od początku został zaprojektowany z myślą o cobocie UR.

Automatyzacja linii produkcyjnej

Aquael był w stanie zainstalować UR5 na niewielkiej powierzchni, która nie wymagała dodatkowych przenośników. - Ustawiliśmy cobota przy stole produkcyjnym, tuż obok pracującego w pobliżu człowieka. UR5 jest w pełni bezpieczny, a zaprogramowanie pierwszego zadania zajęło nam zaledwie kilka minut – mówi Arkadiusz Soroka. Aquael dopiero rozpoczął proces robotyzacji z cobotami. Dalsze plany obejmują automatyzację kolejnych stanowisk z wykorzystaniem większej liczby robotów UR. Jest to 6 projektów, w które firma chce włączyć 9 robotów UR.

Źródło: Universal Robots

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę