Robotics Award 2019: trzech finalistów

Hannover Messe

Każdego roku najlepsze firmy z branży robotyki przyjeżdżają do Hannover Messe, aby zademonstrować najnowsze osiągnięcia w dziedzinie dotyczącej współpracy pomiędzy człowiekiem i robotem. Nagrody, czyli tzw. Robotics Award wyróżniają przełomowe innowacje i są główną atrakcją dla całej branży automatyki.

Nagroda, o łącznej wartości 10 000 euro, jest w tym roku przyznawana po raz dziewiąty podczas targów Hannover Messe. Głównym patronem jest Bernd Althusmann, minister gospodarki, pracy i transportu w Dolnej Saksonii. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w hali 14 we wtorek, tj. 2 kwietnia.

W ramach przygotowań do Robotics Award 2019 zaproszono przedsiębiorstwa i instytucje z Niemiec oraz zagranicy, aby przedstawili swoje najnowsze rozwiązania dla robotów przemysłowych. Warunkiem wstępnym było jedynie, aby propozycje te były prawdziwym postępem technologicznym w dziedzinie automatyki przemysłowej, robotów mobilnych lub systemów autonomicznych.

Jurorzy wybrali trzech finalistów:

forwardttc i KUKA przedstawiły taniego asystenta ładowania dla pojazdów elektrycznych: prywatnych i komercyjnych. Znajdujący się wciąż w fazie rozwoju projekt ten jest skierowany na rynek światowy, ze szczególnym uwzględnieniem Azji. Automatyczny proces ładowania inicjowany jest za pomocą pilota lub aplikacji. Ładowarka jest kompatybilna ze wszystkimi dostępnymi samochodami osobowymi. Dodatkowo może być wykorzystywana z małymi pojazdami użytkowymi, jak i dostosowana do innych innowacyjnych paliw np. wodoru. Dzięki zaawansowanej koncepcji bezpieczeństwa, która łączy różne systemy napędowe, ładowarka ma mniejszą liczbę komponentów. Jury podkreśliło różnorodne, przyszłościowe zastosowania tego nowego rozwiązania do ładowania.

MASKOR, Instytut Mobilnych Systemów Autonomicznych i Robotyki Kognitywnej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Aachen, przygotował autonomicznego robota polowego. Jego zadaniem jest pomoc przy produkcji warzyw, poprzez automatyczne usuwanie chwastów. Na podstawie wirtualnych danych szkoleniowych oprogramowanie ETAS-B rozpoznaje poszczególne rośliny. W przeciwieństwie do systemów, które opierają się na zaprogramowanych ścieżkach, ETAROB działa swobodnie w nieustrukturyzowanym środowisku i automatycznie wykrywa przeszkody. Chwasty są usuwane selektywnie za pomocą impulsów elektrycznych. Ponieważ zielsko usuwane jest na poziomie korzenia, ETAROB jest znacznie bardziej skuteczny niż konwencjonalne systemy mechaniczne. Sprzęt i oprogramowanie zostały opracowane we własnym zakresie w Instytucie MASKOR.

OnRobot A/S przedstawił Gecko Gripper, nowy system chwytania dla lekkich robotów uruchomiony w grudniu 2018 r. Ta duńska firma opracowała swój produkt na strukturach występujących w świecie przyrody - w odnóżach niektórych gatunków gadów. Tysiące mikroskopijnych włosów tworzy tak zwane siły Van der Waalsa, gdy wchodzą w kontakt z gładkimi powierzchniami. Powoduje to silną przyczepność, bez potrzeby stosowania zewnętrznego źródła zasilania. Jury wybrało Gecko Gripper, ponieważ pokazuje całkowicie nową technologię i w przeciwieństwie do konwencjonalnych chwytaków próżniowych, nie zużywa też przy tym żadnej energii.

Źródło: Hannover Messe

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę