Roboty zdalnie sterowane

ABB

Jakub Stec, starszy specjalista do spraw sprzedaży ABB

Jednym z wyraźnie widocznych trendów są zrobotyzowane systemy współpracujące. Trend ten dotyczy nie tylko tzw. cobotów - małych robotów współpracujących, ale również klasycznych ramion mechanicznych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, które pozwalają na budowę aplikacji bez osłon mechanicznych lub w przybliżeniu tych osłon bliżej do robota, możliwa jest większa elastyczność i wydajność przy niższych kosztach wdrożenia.

Kolejnym ważnym aspektem jest integracja robotów w środowisko przemysłu 4.0. Każdy robot ABB jest standardowo wyposażony w opcję ABB Ability Connected Services, która pozwala między innymi na jego zdalny monitoring i diagnostykę pracy przez użytkownika. Usługa ta, umożliwia analizę danych wszystkich podłączonych robotów na świecie, co oznacza dla użytkownika wiedzę o tym, w jaki sposób podobne roboty na świecie pracują, czyli w praktyce podpowiada, jak prowadzić prace konserwacyjne, jak zużywają się części w robocie, itd. Dzięki tego typu danym oraz zdalnemu monitorowaniu stanu robota, możliwe jest podejście prewencyjne i predykcyjne. Wszelkie przestoje mogą zostać zaplanowane z wyprzedzeniem, co minimalizuje straty i tym samym przyczynia się do optymalizacji produkcji.

Praktycznie we wszystkich rozwiniętych gospodarkach brakuje obecnie pracowników. Najtrudniej znaleźć ludzi do zadań monotonnych, ciężkich lub mających miejsce w środowisku szkodliwym. Przykładem tego typu może być np. proces paletyzacji worków o wadze 25kg i więcej. Zastosowanie robotów przemysłowych, pozwoliło na przeniesienie pracowników do prac które są lżejsze, a jednocześnie często ciekawsze i bardziej rozwijające. Wraz z rozwojem robotyki, będziemy obserwować coraz szerszy udział robotów na liniach montażu np. drobnych elementów.

Sztandarowym przykładem jest tutaj współpracujący robot ABB YuMi, którego zadaniem  jest wspomaganie pracowników poprzez odciążenie ich z zadań powtarzalnych, a jednocześnie trudnych np. precyzyjny montaż małych elementów. 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę