Serwonapęd ACOPOS P3 firmy B&R

Serwonapęd ACOPOS P3 firmy B&R B&R

Dzięki wdrożeniu modułowej koncepcji chłodzenia ACOPOS P3 firmy B&R można zwiększyć dyspozycyjność maszyn.

 

Serwonapęd ACOPOS P3 firmy B&R dostępny z przelotowym radiatorem lub chłodzeniem za pomocą płyty chłodzącej

Nowe rozwiązania w zakresie chłodzenia odprowadzają nawet do 60% wytwarzanego ciepła poza szafę sterowniczą, dzięki czemu można zmniejszyć wielkość wentylatorów i klimatyzatorów lub całkowicie je wyeliminować. Ponadto całość sterowania da się umieścić w szafie o znacznie bardziej zwartej konstrukcji. To z kolei prowadzi do zmniejszenia kosztów eksploatacji oraz konserwacji.

Nowe rozwiązanie chłodzenia ACOPOS P3 zastosowanie może znaleźć również dla dużej liczby osi, we wszystkich zakresach mocy. Za sprawą wyeliminowania wentylatorów i klimatyzatorów wprowadzających do szafy sterowniczej powietrze z zewnątrz znacznie zmniejsza się również ilość zasysanego wraz z nim kurzu. To zaś ogranicza liczbę przestojów związanych z pracami konserwacyjnymi, np. wymianą filtrów powietrza. Tym samym dyspozycyjność maszyny wzrasta.

Działanie radiatorów typu push-through

W przypadku chłodzenia przelotowego radiatory typu push-through odprowadzają do 60% ciepła na zewnątrz szafy sterowniczej. Kosztowne chłodzenie samej szafy sterowniczej nie jest już potrzebne. Radiator zapewnia stopień ochrony IP64 i jest zgodny z normami EN 60529 oraz UL 50 Typ 12. Wentylator zamontowany w radiatorze typu push-through zapewnia stopień ochrony IP54.

Ponadto w układzie chłodzenia, gdzie zastosowanie znajduje schładzana wodą płyta, praktycznie całe ciepło generowane, które generują urządzenia, jest odprowadzane przez chłodziwo. W rezultacie w szafach sterowniczych potrzeba znacznie mniej wentylatorów i jednostek klimatyzacyjnych, co pozwala obniżyć koszty. Co więcej, podstawa płyty chłodzącej działa w połączeniu z własnym obiegiem chłodzenia maszyny.

Źródło: B&R

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę