Sieć 5G już działa. Ale jeszcze nie w Polsce

SK Telecom, sieć 5G © SK Telecom

Udostępnij:

W Seulu uruchomiona została pierwsza usługa oparta o technologię 5G. Na początku skierowana jest ona do odbiorców korporacyjnych, ale już na wiosnę z tej superszybkiej formy komunikacji będzie mogło skorzystać 25 milionów mieszkańców stolicy Korei Południowej.

Pierwszą na świecie oficjalną wideorozmowę w technologii 5G przeprowadził prezes operatora komórkowego SK Telecom z menadżerem personalnym w Seulu przy pomocy prototypowego telefonu Samsung 5G. Jak podkreślił po tej rozmowie, jakość połączenia była dużo lepsza niż przy połączeniu wideo zrealizowanym w technologii LTE.Pierwszą komercyjną ofertę 5G przygotowało wspólnie trzech operatorów: SK Telecom, KT oraz LG Uplus. Na początku jednak sieć 5G nie będzie dostępna na smartfonach, gdyż... nie ma jeszcze takich telefonów komórkowych dostępnych w sprzedaży. Producenci telefonów zapewniają jednak, że w przyszłym roku pojawią się pierwsze modele zdolne obsługiwać technologię 5G. Będą to m.in. Samsung, LG, Huawei oraz Xiaomi. Zakładamy, że również pozostali producenci będą zmuszeni pójść w tym kierunku, by nie przestać być konkurencyjnym.

Jeśli wprowadzenie sieci 5G w Seulu będzie przebiegać zgodnie z planem, wkrótce potem analogiczna oferta pojawi się w pozostałych największych koreańskich miastach: Busan, Incheon, Daegu, Daejeon, Ulsan oraz Gwangju. Łącznie operatorzy do wiosny przyszłego roku planują uruchomić blisko 15 tysięcy stacji przeznaczonych do obsługi tej technologii.

Na dynamiczny rozwój sieci 5G będziemy musieli poczekać do co najmniej 2020 r. Wówczas to na rynku powinna się pojawić nowa generacja smartfonów, która będzie wykorzystywać nowy chip 5G XMM 8160 firmy Intel. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary będzie on mógł trafić nawet do najmniejszych urządzeń mobilnych i będzie w stanie zapewnić transfer danych z prędkościami rzędu 6 Gb/s.W Polsce na sieć 5G przyjdzie nam raczej poczekać kilka lat dłużej. Na 2020 r. zaplanowano bowiem dopiero rozpoczęcie pierwszych testów na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Można się więc spodziewać, że w większych polskich miastach szybka komunikacja 5G pojawi się w pierwszej połowie przyszłej dekady.

Źródło: SK Telecom

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również