Sieci 5G zwiększą zapotrzebowanie na energię elektryczną

© pixabay.com

Udostępnij:

Rozwój sieci opartych na 5G znacznie zwiększy zapotrzebowanie operatorów na energię elektryczną. Już dziś są oni wielkimi odbiorcami prądu. Dlatego też niektóre firmy branży telekomunikacyjnej stawiają na odnawialne źródła energii.

Skala zużycia energii przez operatorów jest dziś ogromna. Z danych dostarczonych przez czterech czołowych amerykańskich operatorów wynika, że zużywają oni rocznie około 30 milionów megawatogodzin (Mwh) energii. Aby to ująć, US Energy Information Administration zauważa, że ​​średnie roczne zużycie energii elektrycznej dla amerykańskiego odbiorcy usług mieszkaniowych wynosi 10 399 kilowatogodzin (Kwh), co oznacza, że ​​najwięksi operatorzy zużywają około 2,9 miliona domów. Grupa Vodafone twierdzi, że stacje bazowe stanowią 65% zużycia energii, podczas gdy przez centra technologiczne zużywanych jest 29% prądy kupionego przez korpotację. Dla porównania, biura korporacyjne i sklepy detaliczne stanowią zaledwie 6% zużycia energii. Vodafon potwierdził, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych na energię elektryczną wydaje ponad 1 mld euro rocznie.

Analitycy twierdzą, że sieci 5G powinny pochłonąć co najmniej dwukrotność ilości energii w dzisiejszych sieciach, ponieważ będą wymagać zarówno nowych komórek, jak i większej mocy do uruchamiania istniejących stron.Oznacza to, że zmiany mające na celu obniżenie kosztów energii będą kluczowe dla wyników finansowych operatorów, ponieważ będą się rozwijać z wprowadzaniem 5G.

Podejście operatorów do problemu wydaje się dwojakie. Z jednej strony współpracują z dostawcami, aby zapewnić, że urządzenia nowej generacji są tak wydajne, jak to tylko możliwe. Jednak w przypadku większej liczby witryn w sieci potrzebują innego sposobu na obniżenie kosztów. Tam dochodzą do równania odnawialne źródła energii, takie jak wiatr.

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) zauważył, że "wiatr na skalę przemysłową jest jednym z najtańszych dostępnych obecnie źródeł energii", a ceny wahają się od 0,02 USD do 0,06 USD za kWh w zależności od dostawcy. Dla porównania, Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej oszacowała, że ​​źródła energii z paliw kopalnych kosztują od 0,05 USD do 0,17 USD na kWh w 2017 r.

W Stanach Zjednoczonych firma T-Mobile US przeprowadziła transakcję polegającą na zakupie mocy z wielu różnych farm wiatrowych w celu pozyskania 100% energii ze źródeł odnawialnych do 2021 r. Podobnie, Verizon po cichu wyznaczyła sobie cel wykorzystania odnawialnych źródeł energii do 50% całkowitego zużycia energii elektrycznej do 2025 r. AT&T zwiększył również swój program energii odnawialnej, kupując energię z trzech różnych farm wiatrowych i uruchamiając stypendium dla studentów, którzy chcą zostać technikami elektrowni wiatrowych.Na przykład, T-Mobile powiedział, że spodziewa się zaoszczędzić 100 milionów dolarów w ciągu następnych 15 lat dzięki przejściu na energię odnawialną, podczas gdy przedstawiciel AT&T powiedział Mobile World Live, że jego realizacja projektów efektywności energetycznej od 2010 roku przyniosła około 427 milionów USD oszczędności w skali roku.

 

Źródło: Mobile World Live

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również