Siemens udostępnia pierwszy przemysłowy router 5G

Siemens udostępnia pierwszy przemysłowy router 5G Siemens

Scalance MUM856-1 łączy lokalne aplikacje przemysłowe z publicznymi sieciami bezprzewodowymi: 5G, 4G i 3G. Router obsługuje przyszłościowe aplikacje, takie jak zdalny dostęp za pośrednictwem publicznych sieci 5G lub podłączanie urządzeń mobilnych, m.in. zautomatyzowanych pojazdów w przemyśle. Wersja w obudowie IP65 zastosowanie może znaleźć również poza szafą sterowniczą.

W przemyśle, poza potrzebą lokalnej łączności bezprzewodowej, rośnie zapotrzebowanie na zdalny dostęp do maszyn i instalacji. W takich przypadkach komunikacja odbywa się zwykle na duże odległości. Również serwisanci mogą korzystać z takiej formy dostępu do obsługiwanych maszyn i urządzeń. Publiczne sieci 5G są więc ważnym elementem zdalnego dostępu i zdalnej obsługi.

Pierwszy przemysłowy router 5G firmy Siemens

Scalance MUM856-1 to pierwszy przemysłowy router 5G firmy Siemens. Urządzenie łączy lokalne aplikacje przemysłowe z publicznymi sieciami bezprzewodowymi: 5G, 4G (LTE) i 3G (UMTS). Router może służyć do zdalnego monitorowania i serwisowania zakładów, maszyn, elementów sterujących i innych urządzeń przemysłowych za pośrednictwem publicznej sieci 5G, elastycznie i z dużą wydajnością w zakresie transmisji danych.

W przemyśle rośnie zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Dodatkowo urządzenie można zintegrować z prywatnymi sieciami 5G. Scalance MUM856-1 obsługuje zatem przyszłościowe aplikacje, takie jak: roboty mobilne w produkcji, pojazdy autonomiczne w logistyce lub aplikacje rzeczywistości rozszerzonej dla techników serwisowych. Dzięki solidnej obudowie IP65 router może być używany również poza szafą sterowniczą, np. w trudnych warunkach produkcyjnych lub w obiektach zewnętrznych w przemyśle wodnym.

Aby zapewnić wydajne połączenie podsieci opartych na sieci Ethernet i urządzeń automatyki, Scalance MUM856-1 obsługuje wydanie 15 standardu 5G. Narzędzie oferuje wysoką przepustowość, do 1000 Mb/s dla łącza w dół, i do 500 Mb/s w przypadku łącza w górę, zapewniając tym samym szybką transmisję danych w zastosowaniach wymagających takiego podejścia. Dzięki obsłudze IPv6 urządzenia mogą być również zaimplementowane w nowoczesnych sieciach komunikacyjnych.

Scalance MUM856-1 przekłada się na szerokie spektrum korzyści

Oprócz wskazanych elementów router 5G firmy Siemens zawiera także różne funkcje bezpieczeństwa w celu monitorowania ruchu danych i ochrony przed nieautoryzowanym dostępem: na przykład zintegrowany firewall, a także uwierzytelnianie urządzeń komunikacyjnych i szyfrowanie transmisji danych przez VPN. W przypadku braku dostępnej sieci 5G urządzenie automatycznie przełącza się na sieci 4G lub 3G. Pierwsza wersja routera posiada licencję radiową UE; inne wersje z różnymi licencjami są w przygotowaniu. Dzięki platformie zarządzania Sinema Remote Connect dla połączeń VPN użytkownicy mogą łatwo i bezpiecznie uzyskać dostęp do zdalnych zakładów lub maszyn, nawet jeśli są zintegrowane z innymi sieciami. Oprogramowanie oferuje również łatwe zarządzanie i automatyczną konfigurację urządzeń.

Łączność z sieciami publicznymi to jednak nie wszystko. Scalance MUM856-1 odpowiada również za integrację z prywatnymi lokalnymi sieciami kampusowymi 5G. Siemens testuje ten przypadek użycia we własnym salonie i centrum testowym w prototypowej, samodzielnej sieci testowej 5G, która jest oparta na komponentach Siemensa. Wykorzystywana tutaj infrastruktura 5G składa się z: rdzenia 5G, jednostki rozproszonej i kilku jednostek radiowych. Siemens zbudował także kolejny prototyp prywatnej infrastruktury 5G w swoim zakładzie w Amberg, a zakład w Karlsruhe także zostanie wkrótce wyposażony w takie rozwiązanie.

W tych systemach Siemens opiera się wyłącznie na własnych, niezależnie opracowanych produktach i rozwiązaniach. Ponadto Siemens wdraża obecnie technologię sieci prywatnej dla sieci kampusowej 5G, koncentrując się na zastosowaniach przemysłowych w jednej z hal wystawowych Deutsche Messe w Hanowerze. Ta prywatna sieć 5G będzie gotowa do użytku na początku września. Sieć może być wykorzystywana przez wystawców podczas targów, a poza godzinami, w którym odbywają się wydarzenia, może posłużyć do testów i prób terenowych.

Źródło: Siemens

 

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę