Sól jako magazyn energii

DLR, odnawialne źródła energii, sól, © creativecommons.org/licenses/by/3.0

Udostępnij:

Odnawialne źródła energii mają swoje problemy – w zależności od siły wiatru lub napromieniowania słonecznego mogą być mniej lub bardziej wydajne. Korzystanie z nich wymaga więc opracowania nowych sposobów magazynowania energii. Niemieckie Centrum Aeronautyczne (DLR) planuje zatem przekształcić konwencjonalne elektrownie w elektrociepłownie ze stopioną solą jako medium magazynującym.

Jako pierwsza w prawdziwe laboratorium zamieniona zostanie elektrownia w Rheinische Revier. Celem tej inwestycji jest sprawdzenie w praktyce magazynowania energii w ciekłej i gorącej soli. 

- Magazynowanie termiczne oferuje możliwość idealnego przechowywania energii w skali gigawatogowej - wyjaśnia prof. André Thess, dyrektor Instytutu Technicznej Termodynamiki DLR. - Potrzebujemy sprawnych, wydajnych systemów magazynowania energii, które są niezależne od lokalizacji i są opłacalne. Mają one wielkie znaczenie dla przyszłego systemu energetycznego opartego na energii odnawialnej.


Tylko przy pomocy magazynowania można zrównoważyć silne fluktuacje w produkcji przyjaznej dla środowiska energii wiatrowej i słonecznej oraz zaspokoić równie dynamiczne zapotrzebowanie na energię, które się zmienia w zależności od pory dnia czy roku.

Sól, jako ewentualny środek magazynujący ma wiele zalet. Po pierwsze jest tania. Po drugie – dostępna na całym świecie. I po trzecie – może być używana w postaci płynnej w temperaturach od 170 do 560 stop. C. Pierwsza instalacja testowa Tesis (zakład do testowania ilości soli w celu przechowywania energii cieplnej) powstała we wrześniu 2017 roku  w Instytucie Technologii Termodynamiki DLR w Kolonii.

 


TOP w kategorii
Źródło: elektrotechnikAUTOMATISIERUNG

 

Udostępnij:

Drukuj

etAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również