Stacja bazowa 5G zasilana bezprzewodowo

Stacja bazowa 5G zasilana bezprzewodowo Pixabay

W wyniku nieustannych poszukiwań nowych technologii firma Ericsson w celu usprawnienia wdrażania lokalizacji Radio Access Network (RAN) nawiązała współpracę z amerykańskim innowatorem laserowym, firmą PowerLight Technologies, aby stworzyć pierwszą bezpieczną, w pełni zasilaną bezprzewodowo stację bazową 5G.

Przełomowy etap demonstracji koncepcji (PoC) został niedawno osiągnięty w Seattle, przy użyciu wiązki optycznej – technologii laserowej, która przekształca energię elektryczną w światło o dużej intensywności, które następnie jest przechwytywane i przekształcane w... energię elektryczną (w radiowej stacji bazowej).

Owocne partnerstwo firm

Osiągnięcie jest częścią partnerstwa między obiema firmami w celu zbadania i opracowania innowacyjnych rozwiązań 5G mających na celu zwiększenie szybkości i elastyczności wdrażania sieci w różnych środowiskach. Bezprzewodowe zasilanie zostało bezpiecznie dostarczone do Ericsson Streetmacro 6701 – radiowej stacji bazowej 5G o falach milimetrowych (mmWave). Udało się to osiągnąć za pomocą technologii laserowej PowerLight. Ericsson i PowerLight Technologies postrzegają ten krok niczym kamień milowy, jeśli chodzi o opracowywanie i wdrażanie kolejnych generacji rozwiązań do przesyłania kilowatów na większe odległości.

Zarówno PowerLight, jak i Ericsson skupiają się na innowacjach. Otwiera to nowe możliwości dla firmy Ericsson i naszych klientów. Możliwość bezpiecznego przesyłania energii na duże odległości, bez konieczności podłączenia do sieci energetycznej, eliminuje jedną z największych przeszkód, jakie napotykamy przy budowie nowych lokalizacji ogniw. Oszczędność czasu i wzrost elastyczności sprawią, że będzie to atrakcyjne rozwiązanie dla naszych klientów – oznajmił Kevin Zvokel, szef Działu Sieci w firmie Ericsson North America.

Komercjalizacja bezprzewodowej transmisji energii

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że technologia ładowania bezprzewodowego jest już dostępna dla małych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe i zegarki. Ta przełomowa demonstracja, w której wykorzystano najlepszą innowacyjną technologię firm PowerLight i Ericsson, podkreśla główne postępy, jakie poczyniliśmy ostatnio w kierunku komercjalizacji bezpiecznej, bezprzewodowej transmisji energii dla systemów o większej skali. PowerLight opracowuje dziś systemy do przesyłania kilowatów bezpiecznej energii na kilometry. Rozwiązania powinny być dostępne na rynku w ciągu najbliższych kilku lat – powiedział Claes Olsson, prezes Zarządu PowerLight Technologies.

W demonstracji podkreślono również bezpieczeństwo technologii – wiązka laserowa ma wirtualną tarczę lub pierścień bezpieczeństwa, który automatycznie i tymczasowo odcina transmisję energii, zanim jakikolwiek żywy lub nieożywiony obiekt przekroczy jej ścieżkę. Gdy pierścień bezpieczeństwa jest aktywowany, zapasowa bateria obiektu przejmuje kontrolę do czasu, dopóki wiązka nie zostanie wyczyszczona.

Dostawcy usług komunikacyjnych będą również mieli elastyczność w ustawianiu stacji bazowej bez narażania potrzeb komunikacyjnych w odniesieniu do miejsca, w którym znajduje się przewód zasilający. Obie firmy ciągle badają możliwość zapewnienia bezpiecznych funkcji bezprzewodowego przesyłania energii, aby umożliwić czystsze i bardziej zrównoważone działanie sieci komórkowych.

Źródło: Ericsson

 

 

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę